Başlangıç » Genel » Spam (Gereksiz) Mailler Hakkında Bir Yazı

Spam (Gereksiz) Mailler Hakkında Bir Yazı

Kategoriler

Follow MEHMET KILIÇ on WordPress.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Blog İstatistikleri

  • 199.430 ziyaretçi
Reklamlar

SPAM’cılara alet olmamak için ne yapmak lazım? Merak edenler bu konuda ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirler. Neden sizce arkadaşlarınız size “mail adresimi herkese gösterme” diye uyarıda bulunuyor? Gösterirseniz ne olur? Sizin e-mail adresiniz kimin işine yarar diye düşündünüz mü? Eğer arkadaşınız sizden böyle bir şey talep ediyorsa, sebebi SPAM maillere kurban olmak istememesidir. Öncelikle SPAM mail kavramı nedir? Bunun için aşağıdaki yazıya bir göz atalım

SPAM NEDİR?

Sürekli aldığımız “bu mesajı bilmem kaç kişiye yollarsanız, x kurulusu mesaj başına x dolar verecek” veya ”size gelen bu mesajı en az 15 kişiye göndermezseniz başınız dertten kurtulmayacak”, “bu sitede Atatürk’e hakaretler edilmektedir, 20. 000 kişi birikince kapatılacaktır” türünden e-postaların gerçekle hiçbir ilgisi yoktur ve SPAM olarak adlandırılır.

SPAM kapsamındaki diğer tip e-postalar, bir takım ürün Satış ilanları, zincir mektuplar, ne idüğü belirsiz virüs uyarıları, dünya bilmem kimler birliği olarak zavallı Afgan kadınlarına veya bilmem kim kuruluşunun dünyayı zehirlediğine vs. yönelik imza kampanyaları, bilmem ne adresinden alınacak program ile sörf yaparken para kazanacağımızı anlatan postalar, Microsoft’un yeni programlarına koyduğu bir kodla bütün e-postaları izlemesi, sinemada iğne ile AIDS kapanlar veya böbrekleri çalınanlarla ilgili hikayeler, zavallı hasta bir çocuğun (hep aynı senaryo kullanılır) gönderdiği e – postanın her atılışında bilmem kaç kuruş para kazanacağı ile ilgili postalardır. Bu tür postaların hiçbirinin gerçekle ilgisi yoktur ve tek amaçları bu tür postalar forward edildikçe( yani başkalarına yönlendirildikçe) üzerinde toplanan e-posta adreslerinin toplanmasıdır. Dikkat edilirse imza kampanyalarında bile e-posta adresinizi eklemeniz istenmektedir. Bu zincir mektuplarla toplanan adresler daha sonra pazarlanmakta, “250000 Türk’ün e-posta şifresi” gibisinden CD’ler ile satılmaktadır. Daha sonra bu posta adreslerine abuk sabuk (genelde illegal) ürün ilanları gelmektedir. Bu tür ilanların sonundaki “listeden çıkmak için bilmemkim@bilmemnere. com adresine remove başlıklı bir e-posta göndermeniz yeter” yazısı kesinlikle ciddiye alınmamalıdır. Genelde bu tür remove (ayrılma) cevapları kâle alınmamakta, hatta e-posta adresinin doğruluğunu kontrol etmekte kullanılmaktadır. Kullanıcının isteği dışında gönderilen bu tür e-postaların hepsine SPAM adi verilir ve gerek e-posta adreslerinin gereksiz şişmesine, gerekse Internet trafiğinin (su anda bir problem teşkil etmese de yakın gelecekte) artmasına yol açarak, gereksiz bir yük oluşturmaktadırlar.

Peki sizin maillerinizin bununla ne ilgisi var? Siz burada belirtilen tür mailleri zaten hiç atmıyorsunuz. Sizin attıklarınız zararsız/komik yazılar, karikatürler, ve üstelik SADECE kendi ARKADAS çevrenizden bir KAÇ kişiye ATIYORSUNUZ. Olayı tekrar gözden geçirirsek, sizin attıklarınızla, yukarıda belirtilen tür maillerin hiç bir farkı yok. Sizin yolladığınız mail de o arkadaştan bu arkadaşa gezinerek, en sonunda TO ” kısmında 100 kadar arkadaşın adını içererek, bu adresleri toplayan birinin eline geçebilir. Sonuç? “bu kişiler benim mail adresimi nerden buluyor?” dediğiniz olmadı mi hiç? Peki bundan kurtulmanın bir yolu yok mu? Var. Aslında bu iğrenç durumdan kurtulmanın, çok kolay, çok zahmetsiz ve çok kısa bir yolu var. Birden çok kişiye mail atıyorsanız, MAIL ATTIGINIZ kişilerin adresini “BCC” (gizli) KISMINA YAZMAK.

BCC(gizli) nedir ?

BCC(gizli) , henüz maillerin varolmadığı zamandan gelen bir terimin kısa yazılısıdır. “Blind Carbon Copy”. Akabinde CC: Carbon Copy). BCC’nin “CC”‘den ve “To”‘dan farkı, BCC’ ye yazılan adreslerin kimse TARAFINDAN görülememesidir. Yani birden fazla kişiye yolladığımız maillerde, ARKADASLARINIZIN adreslerini BCC’YE YAZMAK BU SORUN için kesin ÇÖZÜMDÜR. Bununla birlikte “forward” ettiğiniz maillerin başındaki “—Original Message—“kısmını da silerseniz, hem yollanan maillerin içeriği 10’larca gereksiz satırdan kurtulacak ve böylece okunması kolaylaşacak, hem de mail adresi hırsızlarının isi zorlaşacaktır. Görüldüğü gibi kolay olan bu çözümün tek zor yani, onu akil etmek. Gerçekten böyle bir Spam Mail Ticareti’nden habersiz arkadaşlarınızın böyle bir şey düşünmesine pek imkan yok. Öyleyse bu bilgiyi onlarla paylaşarak hem onları, hem de kendi mail adreslerimizi kurtarmalıyız. Bu mail ticaretinin boyutları hakkında fikir vermesi için sunu da belirteyim ki, duyduğuma göre Amazon. com da kendisine üye olan kullanıcıların bilgilerinin Amazon. com’un malı olduğunu ve onları istediği gibi pazarlayabileceğini iddia etmeye başladı. Varın gerisini siz düşünün. . . Unutmayın, siz de Internet zincirinin bir halkasısınız, ve bu zincirin daha kaliteli olması için üzerinize düsen görevi yapın. Bir maili arkadaşlarınızla paylaşırken lütfen BCC olarak gönderin. Ayrıca kimden yani TO . . . . . . . Kısmını silerek gönderin.

– – – – –

Yukarıdaki mesajı şu anda kaynağını hatırlamadığım bir yerde  tahminen 2005 yılında okumuş ve kaydetmiştim. Paylaşmaya değer bulduğumdan burada yayınlıyorum.

Spam mailler genelde e-posta adresinizde filtrelenerek spam/bulk/junk/gereksiz gibi klasörlerin içine gelse de bazen gelen kutunuza da düşebilmektedir. Maillerinize filtreler uygulayarak istediğiniz klasörlere yönlendirebilirsiniz

İnternet güvenliğinize dikkat edin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: