Başlangıç » Gemi » Gemi Personeli – Tayfalar

Gemi Personeli – Tayfalar

Reklamlar

Deniz hayatının emektarları, zabitlerin eli kolu olan personeldir. Bazı meslek okullarından mezun olanlar, ilgili kursları tamamlayanlar kendilerine uygun gördükleri yeterlilik için idareye müracaatta bulunabilirler.

Güverte Sınıfı Tayfalar (Deck Ratings)

  • Güverte Lostromosu (Reis)( Bosun, Boatswain)

Güverte tayfa ekibinin başıdır. Birinci zabit yani ikinci kaptandan aldığı görevleri yapar ve ekibinin yapmasını sağlar. Bir fabrikadaki ustabaşı gibi düşünebilirsiniz

  • Usta Gemici (Able Seaman)

Kurala göre belirli süreyi tamamlamış olan deneyimli gemicilerdir.

  • Gemici (Ordinary Seaman)

Güverte bölümü sorumluluğundaki işleri yapan tayfalardır. Manveralarda zabitlere yardımcı olmak, raspa-boya-temizlik işlerini yapmak, seyir ve liman vardiya görevlerini yapmak, vs…

  • Miço (artık kaldırılmıştır)

En deneyimsiz ve genç tayfadır.

Makine Sınıfı Tayfalar (Engine Ratings)

  • Makine Lostromosu (Donkeyman)

Makine tayfa ekibinin başıdır. İkinci mühendisten aldığı görevleri yapar ve ekibinin yapmasını sağlar. Yine bir fabrikadaki ustabaşı gibi düşünebilirsiniz.

Bazı gemilerde bulunmaz, onun yerine   fitter bulunur.

  • Yağcı (Oiler)

Makine bölümü tayfasıdır. Makinelerin yağlanması, makine çalışma değerlerinin gözlenmesi olumsuzlukların makine zabitlerine (çarkçılara) bildirilmesi, genel temizlik işleri ve diğer vardiya görevlerinde zabitlere yardımcı olurlar.

  • Silici (artık kaldırılmıştır) (wiper)

En deneyimsiz genç makine tayfasıdır.

Makine lostromosu ya da fitter (gemide hangisi bulunuyorsa) gemideki tamir bakım işleri (kaynak, kesim, torna, matkap, vs…) gibi işlerden sorumludur.

Yardımcı Sınıf Tayfalar

  • Aşçı (Cook)

Gemi personelinin yemeklerinin hazırlanması, kumanyanın doğru biçimde kullanılmasından, seferlere göre kumanya ihtiyacının belirlenmesinden, kumanyalığın düzeninden sorumludur. İkinci kaptana bağlıdır.

  • Kamarot (Steward)

Yemek saatinde yemek masalarının hazırlığından, yemek sonrası bulaşıklardan, zabitlerin yemek salonundaki yemek, çay – kahve servisinden, kaptanın bazı özel işlerinden (ütü gibi) sorumlu olup aynı zamanda aşçıya da yardımcı olur.

gemi_hiyerarsi_tayfa

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: