Başlangıç » Gemi » İş ve Staj Başvuruları – Kariyer Planlama

İş ve Staj Başvuruları – Kariyer Planlama

Reklamlar

Gemide staj yapmak ve çalışmak için öncelikle araştırmanız gereken şirketin sektör içinde iyi bir konumda olması ve kariyer planlarınızın ne yönde olduğudur. Tabi hayat bu insanı farklı yönlere saptırabiliyor. Her zaman planlarınız işlemeyebilir.

İyi Bir Şirket Nasıl Olur?

 • Mevcut personeline ve yeni başvuruya gelen personele olan tutumu ile,
 • Mevcut personele yeni kontrat önerme, kıdemine göre ek ödemeler (seniority ya da bazı kişilerce sinyorita olarak da bilinir)
 • Çalışanların haklarını ve ihtiyaçlarını zamanında, yeterli ve düzgün olarak karşılaması ile (Maaş, sigorta, prim, kumanya; doğum, düğün, hastalık, cenaze gibi durumlarda kolaylık sağlayabilme, sertifika/vize konularında yardımcı olma)
 • Gemi içindeki personelin iş ve sosyal ortamlarında birbiri ile uyumlu olmaları ile, bu uyumu sağlayıcı düzenlemeleri yapması ile,
 • Personelin şirket ile olan yazılı ve sözlü olan başvurularına hızlı ve yeterli karşılık vermesi ile,
 • Kurumsal yapıyı kurmuş, koruyor ve işletiyor olması ile (kişilere göre değil, belirlenmiş kurallara göre çalışma)

Kariyer planınızı neye göre yapıyorsunuz?

 • Gücüm yettiğince denizde çalışırım hatta emekliliğimi bile buradan alırım.
 • Bir süre deniz tecrübesi yaşayıp, daha sonra denizcilik sektöründe bir kara (fabrika / tersane / ofis) işi yaparım.
 • Bir süre deniz tecrübesi ve mali birikim yaparım, sonra sektör içinde ya da dışında başka işlerle uğraşırım.

Kariyer planınızda başvuru yapacağınız şirketlerin sahip olduğu filonun

 • Gemi sayısı
 • Gemi türleri (Kuru yük, tanker, konteyner, ro-ro, yolcu, …)
 • Gemilerin büyüklüğü (tonaj)
 • Gemilerin yaşları ve durumları
 • Sefer bölgesi
  • Kabotaj hattı ( Yurt içi (aynı ülke) limanlar arası çalışan gemiler)
  • Yakın sefer ( Türkiye için Akdeniz – Karadeniz limanları çalışan gemiler)
  • Uzak sefer ( Tüm dünya limanlarında çalışabilen, görece büyük tonajdaki gemiler)
 • Geminin bayrağı
  • Türk bayraklı gemiler ( Türkiye’de çalışır gibi muamele görürsünüz, Türk kanunları geçerlidir, SGK avantajı vardır. Tüm kabotaj hattında çalışan gemiler Türk bayraklıdır.)
  • Yabancı bayraklı gemiler (Türk bayrağına göre maaşlar bir miktar yüksek olsa da, SGK yoktur, dövizli askerlik için avantajlıdır; gemi hangi bayrağa sahipse, o ülkenin kanunlarına göre muamele olur)

gibi özelliklerini de göz önünde tutmalı ve kendi eğitim, yetenek, ve yeterlilik (makine/güverte, uzakyol/yakınyol, zabit/tayfa),  ailevi durumunuz, sağlık durumunuzu da hesaba katarak şirketleri araştırmalısınız.

Başvuru Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili tüm evrakınızı hazır bulundurmalısınız. Süresi bitmeye yakın evrakınızın yenileme ya da uzatma işlemleri başvurunuzdan önce tamamlanmış olmalıdır.

Başvuruya gittiğinizde görünüşünüzün düzgün ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Saçınız, sakalınız, kıyafetiniz karşınızdaki yetkili için olumlu bir etki bırakacaktır. Takım elbise giymeseniz bile kısa pantolon, tatil modu kıyafetleri ile gitmemek gerekir.

Kendinize güvenin, sönük bir halde olmayın; ancak çok bilmiş, havalı tavırlarda da olmayın.

Mesai (öğle yemeği, akşam paydos) saatlerine dikkat etmek gerekir.

Reklamlar

6 yorum

 1. Necip dedi ki:

  Mehmet bey iyi günler,
  yazmış olduğunuz yazılar ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler ben zonguldak emyo da deniz ve liman işletmeciliği okuyorum ve bu yaz staj yapmak istiyorum ama bazı arkadaşlarım 2. seneme bırakmam konusunda bilgiler veriyor sizin görüşünüz nedir acaba teşekkürler.

  • tropique dedi ki:

   bazı branşlarda ilk sene değil de müteakip senelerde yapmak daha iyi olabiliyor. mesela mühendislik gibi, bu bölümlerde birinci sınıfta branş dersleri olmadığından staj sürecinde yabancılık çekilebiliyor.
   ancak siz meslek okulu olduğunuzdan çok sorun olmaz sanırım, yine de sizin zaman ve kariyer planlarınıza göre bunu belirleyebilirsiniz. en sona staj bırakarak bazı öğrencilik haklarınızı sürdürebilir ya da önce yapıp (isteklerinize göre) hemen tatil-seyahat, yeni eğitimler-kurslar, dikey geçiş, iş başvurusu ya da askerlik konularını halledebilirsiniz . eğer herhangi bir 4 yıllık ya da mühendislik gibi bir bölümde okuyor olsaydınız sona bırakmanızı önerirdim. son staj yaptığınız yerde belki iş başı da yapabilirsiniz.

   nihayetinde tamamen sizin planlarınıza bağlı.

 2. Ozcan dedi ki:

  Merhaba,
  Ben deniz ve liman işletmeciliği okudum şimdi 12 aylık açık deniz stajını yapmam gerekiyor ama neredeyse hiç bilgim yok gemiyle ilgili ne yapılır biraz korkum var gemiye cıkıp cıkmamak arasında kararsızım ne yapmam ile ilgili bi tavsiyeniz var mı ?

  • tropique dedi ki:

   bildiğim kadarıyla satjın tamamını tek seferde yapmıyorsunuz. parça parçadır. staj bu bilmediğiniz konuları öğrenmek, mevcut bilgilerinizi uygulamak ve geliştirmek içindir. bu yüzden korkmaya ve endişeye gerek yok rahat olun, gemideyken zabitlere soru sormaktan çekinmeyin.

 3. Mert dedi ki:

  Mehmet Bey merhaba,
  Öncelikle yazılarınız için teşekkürler. Ben 23 yaşındayım liseden muhasebe mezunuyum ve 4 sene muhasebecilik yaptım gemicilikle yada makinelerle ilgili hiçbir bilgim veya diplomam yok. STCW Kursuna yazılıp gemi adamı cüzdanı alsam ve firmalara başvursam sıfır bilgimle bana iş verirler mi ? Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla bana uygun tek iş stajyerlik gibi gözüküyor:) Stajyerlikle işe başlayıp Üçüncü zabit, İkinci Zabit derken Kaptanlığa kadar yükselebilir miyim ?

  • tropique dedi ki:

   Merhaba,
   Ben de ilginiz için teşekkür ederim. Sadece STCW kursu gemi adamı cüzdanı için yeterli değil malesef. Hangi yeterlilikte cüzdan çıkaracaksanız o yeterliliğin gerektirdiği niteliklere sahip olmanız yani ilgili eğitimini almanız gerekir.

   Hevesinizi kırmak istemem,ancak bu yönde ilerlemek istiyorsanız uzun süre uğraşmanız gerekecek. Stajyerlik için öncelikle ilgili branşa ait bir eğitim kurumunda okuyor ya da bu kurumdan mezun olmanız gereklidir. Stajınızı tamamladıktan sonra bahsettiğiniz gibi zabitlik hizmetlerini tamamlayarak kaptan olabilirsiniz.

   Bahsettiğim bu kurum ise 2 ve 4 yıllık üniversite bölümleri ve bir kaç tane kurstur.Bu kurslar da bildiğim kadarıyla 2 yıl kadar sürüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: