Başlangıç » Gemi İnşaatı » Gereken Nitelikler

Gereken Nitelikler

Burada yazacaklarımın bazıları şart olmakla beraber bazıları size diğer insanlara göre artı değer katacak iş hayatında avantaj sağlayacaktır. Ben bunlara sahip miyim yada yeterince sahip miyim? Cevabım şimdilik hayır.

Yabancı Dil

Yabancı dil bilginizin iyi olması artık söylenmesi bile abes kaçıyor. Başta teknik yazıları takip edebilecek, ardından yazışmalar, konuşmalar yapabilecek seviyede olmalısınız.

İkinci bir yabancı dil ise her zaman iyidir. İllaki şu dili de öğrenin demek doğru olmasa da dünyanın gittiği yönü ve sektörde hakim olan unsurları göz önünde tutup, rahat öğrenebileceğiniz bir dille başlayabilirsiniz.

Almanların makine ve metal sanayinde iyi bir konumda olmaları, Çinlilerin dünyayı ele geçirme planları (şaka gibi geliyor ama öyle), Rus ve Arap dilinin etkin olduğu büyük bir coğrafya belki bir fikir verebilir.

Bilgisayar Bilgisi

Başta temel bilgisayar programlarını iyi bilmek lazım. Ofis programları deyip geçmemeli. Basit bir word belgesinde başlığı ortalamak için boşluk tuşunu kullanan, excel ile iki hücreyi toplayamayan, yazı tipi büyütme ile sayfa yakınlaştırmayı aynı gören bir çok üniversite öğrencisi/mezunu insanlar arasında olmayın. Excel gibi  dışarıdan çok basit görünse de çok marifetli bir programla koca bir şirketi döndürebilirsiniz.

Planlama, proje yönetimi gibi konularda da kendinizi geliştirmelisiniz. MS Project, Primavera gibi programları öğrenebilirsiniz.

Mühendisliğin ana yazılımlarından CAD uygulamalarını temel düzeyde de olsa öğrencilik zamanında öğrenmelisiniz. İsterseniz bir kitap alın, kursa gidin ve/veya okulun laboratuvarlarında vakit geçirin ama öğrenin. AutoCad, Rhino, Catia, SolidWorks, DraftSight ve daha başka programlardan biri veya birkaçını deneyebilirsiniz.

Gemiye yönelik olarak da Aveva (Tribon), MaxSurf, DelftShip gibi çeşitli yazılımlar vardır. Bunların bazıları okulda, bazıları kursta, bazıları da işe başlayınca öğrenilir. Programın kendisi ve kursu pahalı olduğu için okul veya meslek kuruluşlarından yardım istenmesinde fayda vardır.

Adını yazmadığım bir çok piyasada kullanılan, tercih edilen yazılım vardır. Bunlar aklıma geldi.

Eğitimler, Sertifikalar

Kaynak, MARPOL, SOLAS, ISM, ISO 9001 ve benzeri sistemler hakkında eğitimler/sertifikalar alınabilir.

Kaynak mühendisliği eğitimi alınırsa iş yerinizde pek çok yetki, sorumluluk ve kariyer yolları dolayısı ile daha iyi bir gelir sahibi olma şansınız vardır. Hatta gemi inşa sektörü dışında bile.

Bu eğitim Türkiye’de (son bilgilerime göre) ODTÜ ve Gedik Eğitim Vakfı tarafından verilmekteydi. Ön şartı mühendislik eğitimi almış olmak ( bildiğim kadarı ile gemi, makine ve inşaat mühendisleri içinbir öncelik var). Maliyeti yüksek ve yaklaşık 3 ay süren bir eğitimi var. İlgili kurumlardan bilgi alınabilir.

Takım Olarak Çalışabilme

İş ilanlarının çoğunda görürsünüz takım çalışmasına yatkın diye. Bu ilanı verenlerin kimisi seni takımın en altındaki eleman görür herkes senin amirindir ve sen yeni olduğun için her işi yapmak peşinden koşmak zorundasındır.

Bazı kurumsal firmalar vardır ki onlar bu işi ciddiye alırlar ve size hakettiğinizi verirler. İyi denilebilecek bir tersanede çalışan gemi mühendisleri görev ve sorumluluk alanları bellidir. Bu alan içinde görevinizi yaptığınız sürece sizinle ilgili diğer birimler ve kişiler işlerini düzgünce halledebilecek, sizin, işinizin ve iş yerinizin değeri artacaktır.

Kimi iş olur bir zincir halinde ilerler, kimi ise bir sac ayağı gibidir. Siz ya bir halka ya da ayak olursunuz ve işinizi takımın diğer üyeleri ile uyumlu yapmadığınız zaman sistem kopar ya da çöker.

Örneğin kaynak işlerini bitirmeden son kontrollerini tamamlamaz iseniz sizden sonra işe başlayacak boyacının işini engellersiniz; hatta o da sizi beklemez işini yaparsa ve siz de kaynak işinde hata bulur onu tamir ettirmeye kalkarsanız, o boya yanar ve tekrar yapılması gerekir. Bu da bir gemi inşacıya gülünen ve hoş görülmeyen bir durumdur.

Emrinizde çalışanlara karşı ezici – kırıcı olmayan, hatalarını bulup başına kakmayan, emirler savurmayan; gerekli mesafeyi koruyan ne çok samimi ne de çok soğuk, yeri geldiğinde başkalarına karşı astınızın yanında olmalısınız. Ayrıca yaşı, tecrübesi ne olursa olsun sizin astınız olanlara abi, dayı gibi hitaplarda bulunmayın. Bu şekilde bir hitap aranızdaki ast – üst ilişkisine zarar verir, onun yerine usta olmasada Ahmet usta, Ali usta diyin. Başkalarının yanında üstünüzdeki kişilere hatalı bile olsalar hatalı olduğunu söylemeyin, uygun bir anda bire bir iken söyleyin; siz de astlarınızdan bunu isteyin.

Ekibinize ve iş yerinize katkı sağlayacak bir yapıda olmalısınız.(tabi hak edene) Örneğin basit bir form oluşturmak, bir işin yapılışı hakkında 3-5 satır bir prosedür oluşturmaktan tutun yeni bir yöntemle iş yapmak olabilir.

NOT: Bu sayfanın geliştirme çalışmaları sürecektir

 

 

 


4 yorum

 1. EMRE dedi ki:

  Ben 20 yaşındayım. Sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenliği bölümünden mezunum. iş güvenliği okuyorum. gemide sağlıkçı olarak çalışabilme imkanım veya iş güvenliği olarak çalışabilme imkanım var mıdır ? yani biraz okuyup arastırdıgıma gore geminin sağlık konularında 3. kaptan ilgileniyormus. dogrumudur işin aslını açıklarsanız sevinirim.

  • tropique dedi ki:

   emin olmamakla birlikte mevcut mesleğiniz ile büyük yolcu gemilerinde iş bulma ihtimaliniz olabilir. gerek şirketleri gerek liman idaresinden doğru bilgiyi öğrenebilirsiniz.
   3.kaptan dediğiniz gibi gemideki sağlık konularından sorumludur, ancak bu ilk yardım, acil müdahale, ilaç takibi gibi konulardır. 3. kaptan olarak görev yapan zabitin esas görevi denizcilikle ilgili tanımlanmış görevleridir. yani bu görevi yapmak için öncelikle ilgili okulu bitirmek gerekir.

 2. caner dedi ki:

  Merhaba sitenizi cok beğendim size bir kaç sorum olacak
  1 ben oto tamircisiyim ve belgem de var . gemide calışmam için ustalık belgemin bana bir yararı olurmu ?
  2 bir oto tamircisinin gemide ona verilebilecek görev ne olabilir ?

  • tropique dedi ki:

   Merhaba
   Bence bu belgeleriniz bazi evrak islerinizi kolaylaştırır gerekli temel deniz egitimlerini tamamladıktan sonra makine lostrimosu ya da fitter olarak gemide çalışabilirsiniz. Gemide de benzer biçimde mekanik islerle ilgili gorevleriniz olur. Makinelerin sök-tak isleri temizlik, bakim ve tamirleri, kaynak, torna isleri gibi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: