Başlangıç » InterRail » Hazırlık

Hazırlık

Reklamlar

Tarih tam olarak belli değil ama nisan ayının ilk haftalarıydı. Bir akşam İlker ile MSN’de konuşuyorken çıktı ortaya. Ona da okulda bir hocası bahsetmiş. Ben daha önce duymuştum ama böyle bir şey olduğunu bilmiyordum. Daha farklı bir şey (bir tür abonman gibi) zannediyordum. İyi güzel ama nasıl yaparız nasıl ederiz, masrafı çok olur gibi kaygılar ortaya çıktı. İlker, bana biraz biriktiririz, biraz evden destek alır hallederiz dedi. Yine de bu benim için yeterli olmazdı. Çünkü ben ailemden ayrı olarak arkadaşlarımla kalıyordum. Ailem Beylikdüzü’nde, ben Mecidiyeköy’de idim. Okul Beşiktaş’ta olduğundan daha rahat oluyordu. Bunun için evden ayrılmaya karar verdim. 1 Mayıs itibariyle evden ayrıldım.

Daha sonra ne yapılır, ne edilir konuşmaya, planlamaya başladık. İlk başta İtalya ve Fransa vardı. Ben önceden çok merak ediyordum, İlker ise mimarlık okuduğundan bu ülkeleri görmek çok iyi olur diyordu. Daha sonra atlası elimize alıp şuraydı buraydı derken güzergâhı belirledik.

Vize için hangi ülkeler başvuracağız diye konsoloslukları gezip, ne ister bu adamlar diye araştırma yaptık. Almanya, Hollanda, İtalya üzerinde yoğunlaştık. İsviçre’ye gidersek diye de form aldık ama başvurmadık.

16 Mayıs’ta Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne pasaport için başvurduk. İki gün içinde pasaportlarımızı aldık.

Vizeye başvurmak için teyzelerimizden (ben Almanya’dan, İlker Hollanda’dan) davetiye yollamalarını istedik. Ne yazık ki benimki postanın azizliğin uğrayıp memleketine geri döndü, daha sonra Hollanda’dan davetiyeler geldi. Diğer evrakları da tamamladık.

24 Haziran’da Hollanda İstanbul Başkonsolosluğuna başvurduk. Elimizdeki tüm evrakları teslim ettik. Görevli bize kimin yanına gideceğimizi sordu İlker teyzeme gidiyoruz diyince, teyze-yeğen durumunuz belgeleyin dedi. Biz de nüfus dairesinden vukuatlı nüfus kaydı almaya gittik. Burası Türkiye (gerçi onların bürokrasisi farklıdır ama buranın havasını soluyorlar) ne olur ne olmaz diye İlker ve benim akrabalığımızı ispatlamak için büyük dedelere kadar nüfus kayıt örneği aldık. İstemediler neyse ki. Salıya gelin dediler.

Salı günü gittik. Vizeleriniz onaylandı ancak gidiş ve dönüş biletlerinizi görmek istiyoruz dediler. Corendon’dan aldığımız uçak biletinin internet çıktısını gösterdik, aslı olması gerek dediler. Madem öyle biz de vize istemiyoruz demedik tabiî ki. Kozyatağı’ndaki ofislerine gittim. Yazılı adrese göre ararken tepeme güneş geçti, iki üç gün kendime gelemedim. Neyse 1 Temmuz’da da TCDD InterRail kurunu 1,84 YTL’den aşağıya indirecek diye bir duyum aldık. Hadi onu da bekleyelim dedik ve 4 Temmuz’da biletimiz alıp konsolosluğa gösterdik.

Öğleden sonra, 45 günlük çok girişli (multi) Schengen vizemizi aldık. Çek cumhuriyeti konsolosluğu için Maçka’ya gidecektim ki yalnızca sabah başvuru yapıldığını öğrendim, üstüne bir de 6-7 Temmuz da resmi tatil olduğu için 8 Temmuz’da Çek Cumhuriyeti’ne başvurduk.

Sabah gittik bizim 1–2 sıra önümüzde ya da arkamızda bir adam çalışma izni için başvuracak ama hiç bir şey araştırmamış, belgeleri eksik memuru kızdırdı, bu arada biz form dolduruyoruz. Bazen bize soruyor “buraya annemin kızlık soyadını mı yazacağım benimkini mi?” Neyse sıra bize geldi, evrakları verdik, benden banka hesabı istedi, bende banka hesabı hariç (tapu, kredi kartı, maaş belgesi) belgeler var dedim kadın illa banka hesabı isterim dedi, yok şimdi olmaz bunlar var dedim. Ne yiyip ne içeceksin nerede kalacaksın, oraya nasıl gideceksin, diyince zaten Almanya üzerinden trenle girip 1–2 gün durup Avusturya’ya geçeceğim, dedim. Zaten Oraya da Hollanda üzerinden giriş yapacağım, elimde Schengen’im, uçak ve tren biletim var, dedim. Schengen’in olduğunu baştan söylesene o zaman dedi. (Schengen’iniz varsa rahatsınız.)

Bir de Çek Konsolosluğunda işlemler 5 gün sürüyordu, biz 4 gün olmaz mı dedik. Eğer beşinci gün olursa Temmuzun 13’üne kalıyor, 13’ü sabahına uçağımız var dedik. Şimdiye kadar ne beklediniz diyince,Hollanda Konsolosluğundan ayın 5′inde vize aldık, burası öğleden sonra çalışmıyor 6-7′sinde de tatildiniz,haliyle bugüne kaldı. Arka tarafa gitti, beş dakika kadar konsolosla görüştü. Bir de İlker’in mimarlık öğrencisi olduğunu öğrenince ayrı bir memnun oldu, tamam dediler.

12 Temmuz’da vizeleri aldık, öğleden sonra İlker’in bir arkadaşından aldığımız “Lonely Planet Western Europe” kitabının haritalarının fotokopisini çektirdik. Şansımıza o gün İlker’i bir hocası teslim ettiği proje için okula çağırmış. Üstüne telefonun şarjı yok derken, nihayetinde işleri tamamladı.

Nihayet 13 Temmuz’da yola çıktık. Hollanda, Almanya, Avusturya, Lüksemburg, Belçika, Fransa, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ı içeren 35 günlük bir seyahat yaptık. Vatikan ve Monaco’yu ülkeden sayarsanız ( ki ben sayıyorum ) 11 ülke gezdik.

  • 15 Mayıs 2005  – Pasaport Başvuru
  • 17 Mayıs 2005  – Pasaport Teslim
  • 23 Mayıs 2005  –  Corendon Uçak Bileti Alış
  • 24 Haziran 2005 –  Hollanda Vize Başvuru
  • 5 Temmuz 2005  –  Hollanda Vize Teslim
  • 8 Temmuz 2005  –  Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru
  • 12 Temmuz 2005 –  Çek Cumhuriyeti Vize Teslim
  • 13 Temmuz 2005 –  Türkiye’den Çıkış
  • 18 Temmuz 2005 –  İnterrail Başlangıç
  • 17 Ağustos 2005 –  Türkiye’ye Giriş
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: