Başlangıç » InterRail » Konaklama

Konaklama

Konaklama konusunu olabildiğince ekonomik hallettik. Gezimizin ilk 10 günü neredeyse tamamı yakınlarımızın evlerine konuk olarak geçti. Daha sonra trenlerde gece yolculuğu, istasyonlarda (bekleme salonunda ya da kapı önünde), plajda, parkta ve kısmen otelde konakladık.

Konaklama konusunda bir çok interrailci hostelleri tercih ediyor. Açıkçası giderken biraz araştırdık ama bizim nerede kaç gün kalacağımızın kesin tarihleri yoktu. Bu yüzden harhangi bir hostel rezervasyonu yaptırmadık. Peki ne bu hosteller? Bunlar görüntü olarak bazıları öğrenci yurdu gibi bir kaç kişinin bir arada kaldığı yerler olabiliyor. Otel gibi az kişinin kaldığı odaları olan yereler de var. Bunların güzel yanı yeni insanlarla tanışıp gezinize yeni bir yön ve renk katabilme imkanı verir, ucuz bir konaklama imkanıdır. İnternette bir çok sitede hostelleri tarayıp rezervasyon yaptırabilirsiniz. Kartla ön ödeme yada tamamını ödeyebilidiğiniz gibi bazı hosteller iptal yada değişiklik halinde kısmen veya tamamen ücretinizi iade edebiliyor.

Bir de ücretsiz konaklama imkanı veren ama detaylarını bilmediğim bir sistem var. O şehrin insanlarından birinin evinde kalıyorsunuz.

www.hospitalityclub.org/ adresinden öğrenilebilir.

Bazı oteller de 2-3 kişi bir oda  tutarsanız uygun fiyatlarla kalabiliyorsunuz. Mesela grup gittiniz birden fazla oda tutacaksanız bir oda duşlu olsun diğerleri olmasın, öbür odada banyo işini halledersiniz.

Bazı şehirler bir birlerine çok yakındır.Yarım saat bir saatlik yol ise buralarda her şehir için yer ayarlamaya gerek yok, birinden diğerlerine her gün gider gelirsiniz. Uygun tren seferlerini öğrenip ona göre programınızı yaparsınız. Örneğin Hollanda’da Amsterdam, Rotterdam, Den Haag; Fransa’da Cannes, Nice, Monte Carlo gibi Cote d’Azur bölgesi şehirleri, Almanya’da Düsseldorf, Köln, Dortmund gibi.

* * * * *

Yakınlarımızın yanında: Hollanda (5), Almanya (4)

Tren İstasyonları: Münih, Brüksel, Paris, Madrid, San Remo, Torino, Venedik

Plaj: Barcelona, Cannes(2), Pire (Atina)

Park: Milano

Otel: Paris(2), Roma (1)

Diğer gecelerde de tren yolculuğu ile geçti. Uzun mesafelerde gece yolculuklarını tercih etmek daha mantıklı olur. Bazı trenlerde ufak farklar ödeyerek kuşetli vagonlarda yatarak gidebilirsiniz. Kimi trenlerde nevresim bile veriliyor.

* * * * *

Paris’teki otelin adresi: Hotel Bourgogne; 42 , Rue de Citeaux, 75012 Paris Tel:0143722801 Harita

Ulaşım: 8 no.lu metroya binip, Faidherbe Chaligny veya Reuilly-Diderot istasyonunda inin. Otel bu istasyonların olduğu ana cadde üzerinde sokakta, iki istasyon arasında kalıyor. Mutlaka bir metro haritası alın, çok işinizi görecektir, ücretsizdir.

Fiyat: Duşlu 2 kişilik oda 34 € / gece; Duşsuz 2 kişilik oda 26 € / gece; Duşsuz 1 kişilik oda 21 € / gece

* * * * *

Roma’daki otelin adresi: Hotel Katty; Via Palestro 35, 00185 Roma Tel: 064441216 Harita

http://www.hotelkatty.it

Ulaşım: Termini istasyonunun önündeki ana caddeden sağ tarafa doğru gidince, solda kalan 5. veya 6. cadde de kalıyor. Türkiye Roma Büyükelçiliği de aynı cadde üzerinde.

Fiyat: 3 Kişilik oda 50 € / gece.

Otel iki apartman dairesinden birleştirilerek yapılmış. Tuvalet ve banyo bir evin ki gibi, ortak kullanılıyor. Sıcak su devamlı var. Mutfağı biz kullanmadık ama o da kullanılabiliyordu sanırım. Temiz ve rahat bir yerdi. Odada bir lavabo, birer tane çift ve tek kişilik yatak, bir kanepe, bir masa ve bir kaç sandalye vardı.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: