Başlangıç » InterRail » Masraflar

Masraflar

Reklamlar

Yaklaşık olarak nisan sonu gibi planlamaya başlamamızdan, eve ayak basana kadar olan, gezi için hazırlık ve gezi dahilinde yaptığım masraflardır. Üçümüzün içinde en fazla para harcayan bendim. Benim hariçten 50 + 170 Euroluk hastane masrafım oldu. 170 Euroyu daha sonra sigortadan geri aldım.

Avrupa genel olarak çok pahalı, benim gibi kartpostal biriktiren biri için kartpostal fiyatları ortalama 50 sent civarındaydı. Toplu olanlar ve bazı yerlerdekiler daha ucuza gelebiliyor. Müzeler çok pahalı, bazı yerlerde (Roma – Collesium) AB vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarına farklı fiyatlar uygulanıyor. Bazı ürünleri burada 1 YTL’ye alıyorsanız, orada aynısını 1 Euroya alıyorsunuz. Bir çok ürün böyleydi.

Yeme – İçme

Ton balığı, konserve, döner, pizza, hamburger, reçel, peynir, zeytin, ekmek, domates, salam, sürme çikolata, bisküvi, meyve, kola, meyve suyu gibi malzemelerle oldukça ucuz ve karın doyurucu kombinasyonlar oluşturulabilir. Örneğin 7-8 Euroya üç kişi, bir günlük yemeğimizi karşılayabiliyorduk.

Fransa’da bir markette konserve türlü almıştık gayet lezizdi. İspanya’da ton balığı ucuz. İtalya’da pizza pahalıydı. Bir çok yerde Türk, Yunan ve Arap dönerciler var. Özellikle Yunanistan’da bir çok Türk yemek ve tatlılarını aynı isimde bulabilirisiniz. Atina’da yanımızdaki Macar arkadaşlar Yunanistan’ın meşhur bir yiyeceği var size ondan yedirelim dediler. İyi dedik, gittik bizim döner, gyros diye satıyorlar.

Başka arkadaşlardan duyduğumuz üzere, sabah kahvaltısını bile Mc Donalds’ta yapanların masrafları çok daha fazla oluyordu. Biz Mc Donalds’ları çok fazla kullanmadık. Çoğunuzun bildiği üzere tuvalet için oldukça uygun yerler, aramaya fazla zaman harcamadan bedava tuvalet. Dondurma ucuzdu.
Domuz ürünlerine dikkat edin.

Konaklama

Yalnızıca Roma (1 gece) ve Paris’te (2 gece) otelde kaldık. Üçümüzün toplam 152 € masrafı oldu, yaklaşık kişi başı 17 Euro/gece kadar tuttu. Almanya ve Hollanda’da akrabalarımızın yanında kaldığımız için bu tarafta konaklama masrafımız olmadı. Banyo ihtiyaçlarını burada giderdik. Ayrıca Barselona, Cannes, Toulon, Palermo plajlarında da duş imkanları mevcuttu. Bazı istasyonlarda da duşlar bulunuyor.

Avrupalılar lavabo ve sifon hariç tuvaletlerinde su kullanmıyor. Yani bizim temizlik anlayışımız onlardan daha farklı. Tuvaletlerde hep klozet tipli malumunuz. Tuvalet kağıdı ve ıslak mendil/havlu gibi malzemeleri de yanınızda bulundurmanız faydanıza olur.

Banka İşleri
Banka kartınız (debit kart), Visa Electron veya Maestro ise hesabınızdan, belirli bir komisyon karşılığı para çekebilirsiniz. Bazı bankalarımızın (mesela iş bankası) yalnız YTL hesabı kullanılabiliyor. Döviz hesabınız banka kartından görülmüyor. Bazı bankalarımızın, büyük şehirlerde şubeleri mevcut. Bazı bankaların da yurtdışındaki ortakları yada işbirliği olan anlaşmalı bankalarından daha az yada sıfır komisyon ödeyerek da para çekebilirsiniz.

Kredi kartı kullanmak da ayrı bir seçenek en azından üzerinizde nakit bulundurma sıkıntısı çekmezsiniz.
Yine buradan giderken bir bankaya başvurup seyahat çeki alıp kullanabilrisiniz.

Tren Bileti Farkları (Supplement)

İnterrail biletinize bazı trenlerde rezerve, hızlı tren, sınıf, kompartıman farkı gibi ücretler ödeniyor. Mesafeye, trene ve ülkeye göre değişen bu farklara en çok Fransa ve İspanya’da maruz kalınıyor. Fransa’da TGV’den başka tren olmayan hatlar, İspanya’da rezerve mecburiyeti olan hatlar fazla. Bazı ülkelerde gece trenleri kompartımanlı teşkil edildiğinden onlara da fark ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Euro olarak:
Brüksel – Paris (TGV Thalys):10
Berlin – Nürnberg (Gece, yataklı) 4, 5
Nürnberg – Viyana (Gece, yataklı) 9
Paris – Bordeaux (TGV) 3, 5
Irun – Madrid (Gece, yataklı) 16
Madrid – Barcelona (Altaria – Hızlı tren) 6
Uzunköprü – İstanbul 7, 88 (13YTL) [Türkiye içi %50 IR indirimi]

Euro Harcamalarım TL Harcamalarım
Alışveriş-Yeme-İçme 470 Çıkış Harcı 70
Gemi 34, 5 Fotoğraf 10
Hastane Masrafım 50 Pasaport 175, 4
Nakit Yanıma Aldığım 100 Taksi 5
Otel 50, 67 Tren 675, 5
Sigorta Poliçe 42 Uyku Tulumu 19
Tren Ek Ücretler 57 Vize 62
Uçak 54
844, 17 Euro 1. 017 YTL
1 EURO = 1, 65 YTL (Temmuz-Ağustos 2005)
TOPLAM 1475 Euro
2. 432 YTL
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: