Başlangıç » InterRail » Tavsiyeler

Tavsiyeler

Yanınıza Almanız Gerekenler

Yanınızdaki en önemli parça: Pasaport, kimlik ve para için, tişörtünüzün altına koyacağınız, varlığı dışarıdan belli olmayan küçük bir çanta güvenli olacaktır.

Çok fazla eşya almayın. Kitaplar, kişiye göre değişir ama benim için ağırlıktan başka bir şey olmadı, hâlbuki çok severim. Küçük birer sözlük işinize yarayabilir. Özellikle bir yiyeceğin muhteviyatına bakarken, İngilizce bilmeyen yada bilip de konuşmayan biri için.

İkişer kısa pantolon ve tişört iş görür. İç çamaşırları ve çorap biraz fazla alın, kirlendikçe çöpe atın ya da az alın gittiğiniz yerde takviye edin. Dini mekânlar özellikle Vatikan için uzun kıyafetler gerekiyor (hem erkek hem kadınlar için). Ayakkabı türünde ise sandalet rahat oluyor, çok yürüdüğünüz için ayağında problem olanlar önlemlerini alsın. Hırka ve/veya yağmurluk olarak kullanabileceğiniz bir şey de almalısınız.

Uyku tulumu ve mat sizi birçok otel masrafından kurtaracaktır. Bir tane de şişme yastık boyun için takviye.

İster buradan devamlı kullanmak için küçük bir çatal, bıçak/çakı götürün. Konservenin halkasını kırınca fena oluyor 🙂

Harita için biz İlker’in bir arkadaşından Lonely Planet Western Europe kitabının haritalarının fotokopisin aldık. Birçok yerde de turizm danışma bürolarından ücretsiz harita alabilirsiniz.

Yazmayı sevenler not defterlerini unutmasınlar. Ben keşke o zaman yazsaydım diyorum.

Ve bana göre yanınızda olması gereken en önemli şey: arkadaş. Anı ve anıları paylaşmak, güvenlik ile özgürlük arasında seçim yapmak size kalmış ama ben küçük bir grupla gezmeyi tek gezmekten önce tutuyorum. Tabi çok kalabalık bir gruptan da çatlak sesler çıkabilir. Kafanızın uyuştuğu 2-3 arkadaş idealdir bence. Tabi yolculuğunuz esnasında da yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Temizlik, İlaç

Grup olarak gidiyorsanız, sabun, şampuan, kolonya, diş macunu, tıraş malzemeleri vs… ortak alın. Bazı istasyonlarda ve birçok plajda duşlar mevcut. Tuvaletler genellikle klozet ve bizdeki gibi suları yok. Tuvalet kâğıdı ise bazılarında olmayabiliyor. Rahatınız için yanınızda küçük bir şişe su, tuvalet kâğıdı, ıslak mendil bulundurun. İtalya’da bir kere alaturka tuvalet görmüştüm. Cenova istasyonuydu sanırım.

İnşaallah ihtiyaç duymazsınız ama buradan ilaç götürün (ağrı kesici, mide-bağırsak problemleri için ilaçlar ve çok yürüyeceğiniz için takviye kuvvet olarak vitamin-mineral, ayak rahatsızlığı olanlar krem-sprey vs… )

Fotoğraf

Yanınızdaki en önemli ikinci şey fotoğraf makineniz. Dijital olmayanlar için bazı marketlerde çok ucuza filmler bulunabiliyor. Ama Türkiye daha ucuz geldi bana. Almanya’da meşhur bir marketler zinciri (orta boy bir tansaş ayarında), adını hatırlamıyorum ama Hamburg istasyonunda üst katta vardı. 70 cent’e 36 poz 200 asalık.

Dijitalle gidenler yanlarında hafızası büyük kart ve bolca CD götürsünler. Bazı internet cafélerde yazdırabilirsiniz. Bazı caféler CD yazımı için fazladan para alabiliyor, bilgisayarın CD yazıcısı olup olmadığını kontrol edin, varsa hiç sesiniz çıkarmadan kendiniz yazın. Fotoğraf makinenizin driver CD’leri, kablosunu da unutmayın varsa kart okuyucunuzu da. Artık günümüzde usb flash bellekler de oldukça uygun fiyatlı ve yüksek kapasiteli oluyor.

Makinenizin özelliklerini iyi öğrenin yoksa kalitesi düşük, karanlık ve hafızada çok yer tutan fotoğraflar çekebilirsiniz. Tripod birçok yerde çok işinizi görecektir, ağırlık olur demiyorsanız mutlaka alın. Yedek pil ve şarj aletinizi unutmayın tabi.


1 Yorum

  1. tropique dedi ki:

    Günümüzde artık klasik makine, CD, kablo gibi malzemeler demode oldu, artık küçük bellekler kartlar büyük işler becerebiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: