Başlangıç » Gemide Çalışmak » Gemide Yaşam

Gemide Yaşam

Gemide yaşam, karada yaşamdan oldukça farklı olduğu aşikardır. Ne karadaki gibi serbest ne de askeriye gibi sıkıdır. Her şeyin, her işin yeri ve zamanı; herkesin de görevi bellidir. Belirli bir hiyerarşi vardır.

Personel

Kaptan geminin en yetkili amiri olup hem tüm personelin başı hem şirket temsilcisidir.

2.nci kaptan ise genel idare amiridir. Güverte bölümünün başıdır. 3.ncü kaptan gemide sağlık işlerinden sorumlu zabittir.

Başmühendis, kaptana karşı sorumlu olup geminin makine operasyonlarının başındaki kişidir.

2.nci mühendis (makinist/çarkçı) makine bölümünün genel amiridir. Makine personeline verilecek işler, personelin izinlerinden de sorumludur. Başmühendis ile birlikte genel bakım-onarım işlerinin planlamasını yapar.

Gemi personeline hitabınız önemlidir. Bire bir konuştuğunuzda kaptana süvari bey, diğer güverte zabitlerine yani diğer kaptanlara efendi kaptan, başmühendise çarkçıbaşım, diğer makine zabitlerine çarkçım dersiniz.

Güverte lostromosuna (bosun) “reis”, makine lostrosmosu ve fittere “usta” dersiniz, aşçıya “aşçıbaşım”. Diğer personele yaşınız yakınsa ismi ile hitap edebilirsiniz.

Gemide herkesle her işi yapın ama kesinlikle borç para olayına girmeyin. Para her yerde kirlilik yaratıyor. Zamanla kiminle ne derece de samimiyet kuracağınızı anlarsınız zaten.

Zabitler için herhangi bir sorun hakkında üstlerinden yardım alması yada üstleriyle/şirketle görüşmesi gerekiyorsa öncelikle 2.kaptan ya da  2. mühendisle görüşüp daha sonra üst makamlarla bağlantıya geçmelidir. Mesela gemiden ayrılmak için vereceğiniz dilekçeyi önce 2.ye teslim edesiniz o iletir.

Çalışma Zamanı (Vardiya ve Mesailer)

Geminin rotasına göre her saat dilimi değiştirdiğinizde gemi saatleri o saat dilimine uyarlanır. Yani yaz saati uygulaması gibi bir seferde birkaç kez saatler değişir. Buna göre geceleri vardiyaya daha geç ya da erken gelirsiniz.

Vardiyalar dörder saatlik iki parçadır. Normal mesaiye tabi personel ise 08 – 17 arası çalışır. Duruma göre bu mesai ve vardiya saatlerinden sonra da çalışma devam edebilir.

 • 00-04 ve 12-16: Üçüncü kaptan/üçüncü çarkçı
 • 04-08 ve 16-20: İkinci kaptan/ikinci çarkçı
 • 08-12 ve 20-00: Dördüncü kaptan/dördüncü çarkçının vardiyalarıdır.

Manevra ve ikmal (kumanya, yakıt, malzeme) zamanında ise hemen hemen tüm personel iş başındadır.

Seyir dışında (limanda ve demirde) makine personeli genellikle zamanı gelmiş sistemlerin bakımı veya arızalı sistemlerin onarımı ile ilgilenir. Güverte personeli ise yükleme-boşaltma, ambar hazırlama gibi işlerle uğraşır.

Yemek

Yemekler belli saatlerde yenir. Vardiyanıza göre yemeğe/kahvaltıya yarım saat erken ya da geç gelirsiniz. Farklı bir durumunuz söz konusu ise kamarota haber veririsiniz size yemeğinizi ayırır. Eğer aşçıbaşıyla kamarot ile aranız iyi ise ve 2. kaptanın da aksi bir emri de yoksa diğer saatlerde mutfağı-büfeyi kullanabilirsiniz.

Birçok fabrika da karşılaşılan 10 ve 15 çayları gemide de vardır. Bu çay saatlerinde makineciler genelde makine dairesindedirler. Bir personel (genellikle stajyer) salondan çayları varsa yanında başka ikramları alır, aşağıya indirir.

Sosyal ve Özel Hayat

Stajyerler geminin kamara durumuna göre pilot kamarasında revirde veya başka müsait bir kamarada kalabilmektedir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Personel iş dışında salonda yemek saatlerinde bir araya geliyor. Ayrıca imkânlar dâhilinde salonda TV, film, oyun, muhabbet ortamı bulunuyor. Zabit ve personel salonu genelde gemilerde ayrı olur. Salona geldiğinizde eğer belirli bir oturma düzeni varsa oraya oturursunuz. Salonda terlikle bulunmak hoş karşılanmıyor.

Bazen gemide kıç üstünde mangal partileri oluyor.

Eğer limanda dışarı çıkacaksanız makineciler 2.mühendisten, güverteciler 2.kaptandan izin alarak dışarı çıkarlar.

Banyo, Tuvalet, Temizlik

Banyo – tuvalet genellikle zabitan kamaralarının içinde, personel bölümünde ise ortak kullanımdadır. En azından benim staj yaptığım gemide durum böyleydi. Bazı yeni gemilerde herkesin ayrı ya da iki kişiye bir banyo – tuvalet düşmektedir.

Ortak alanların temizlik işleri ise belirli bir sıra ile yapılmaktadır.

Çamaşırlarınızı ise geminin çamaşırhanesindeki makinelerde yıkarsınız. Tulum için ayrı diğerleri için ayrı makineler olur. Kurutma makinesi yoksa makine dairesine uygun bir yere asın çok çabuk kurur.

Kendi kamara temizliğinizden kendiniz sorumlusunuzdur ve gemiden ayrılırken yeni gelecek personele kamarayı temiz teslim etmelisiniz. Gereken malzemeleri size kamarot sağlayacaktır

Güvenlik

Özellikle limanlarda kamara kapılarınızı kilitli tutmanız önemlidir. Her ne kadar önlem alınmış olsa bile dışarıdan gelen art niyetli bir yabancı olabilir, kıymetli eşyalarınızı çalabilir. Çok şükür ne dışarıdan ne de personelden kaynaklı böyle bir durumla karşılaşmadım. Çok iyi bir ekibimiz vardı.

İletişim

Gemideyken yakınlarınızla iletişim en sıkıntılı konudur. Her zaman karşılıklı bir merak içindesinizdir. Seyirde ve limandayken çeşitli seçenekler vardır.

Uydu Telefonu: Gemiden arama için bir uydu telefonu bulunur. Denizin ortasında iken bazen çok net olmasa da ses geç gitse de konuşabilirsiniz.

Fiyatı benim bulunduğum gemide 26 dolar olan kartla konuşuluyordu. Bu da normal saatlerde 15 indirimli saatlerde 25 dakika konuşturabiliyordu.

Cep Telefonu: Bazı Türk firmalarının özel yurtdışı tarifelerini kullanmıyorsanız, bulunduğunuz limanda o ülkenin sim kartlarından alarak seçtiğiniz tarifeye göre uygun fiyatlarla konuşabilirsiniz. Çoğu zaman gemi limana yanaşınca gemiye yanaşan adamlardan satın alabilirsiniz

Mesela Avustralya’dan Optus adlı operatörle 10 dolara Türkiye ile 30-40 dakika konuşuluyordu.

Internet: Internet kafe haricinde internete girebilmenin bir yolu bilgisayarınız için USB modemler (VINN, JET, VODEM gibi) alıp MSN, Skype gibi yazılımlar ile iletişim kurabilirsiniz. Bazı ülkeler de kayıt olmak icap ediyor bazılarında alıp hemen kullanabiliyorsunuz.

Skype özellikle tavsiye edebileceğim, karşılıklı Skype kullandığınızda ücretsiz, ev ya da cep telefonlarını da oldukça ucuza araybileceğiniz bir ürün. 10 dolarlık kredi yükleyip bir kaç saat konuştuğunuzda krediniz bitmiyor o kadar yani :)

Özellikle Filipinler bu konuda çok ucuz ve kaliteliydi. Globe adlı operatörü tercih edebilirsiniz. İlk alış 30 dolar ve modemin içinde 125 saat yüklüydü. Bitince 220 peso (yaklaşık 3-4 Amerikan doları) 5 günlük paket alabilirsiniz.

Tabi bir de mektup yazıp şişenin içine koyup denize atabilirsiniz. Şaka bir yana mektup ve kart yazmanın tadı da bir başka olur.

Para

Geminin kasasında para olma durumuna göre aldığınız maaşa oranla bir avans dağıtılır. Maaşınız kalanı bankaya yatar.

Gemiye katılırken yanınıza eğer Avrupa’ya gitmiyorsanız dolar alın. Örneğin Uzakdoğu’da Euro bozdurmakta zorlandık. Bazı ülkelerde döviz bürosu bulunmuyor yalnızca bankalardan bozduruluyor. Duruma göre Türkiye’deki bir banka hesabında para bulundurun, gittiğiniz yerde ATM’den çekersiniz. Kimi ülkelerde dükkânlarda atm/kredi kartı kullanımı pek yok.

– – –

Gemiye dışarıdan gelen bazı kişiler sim kart, modem, döviz bozdurma, liman-şehir servisi gibi konularda yardımcı oluyorlar. İşinize geliyor ve güvenilir görüyorsanız  bu kişilerle iş yapabilirsiniz. Yalnız Hindistan’ın Mormugao limanında bir adam var onunla iş yapmayın sınırsız dediği internet 512 MB çıktı, modemi hem günlük 5 dolardan kiraya veriyor hem (fiyatını geçtim) günü 12 saatten hesaplıyor. Bir de ben de Müslümanım diyor şerefsiz.


32 Yorum

 1. onur diyor ki:

  bazı gemilerde spor salonu varmış bu ne kadar doğru acaba..?

  • tropique diyor ki:

   Bazı gemilerde oluyor biz de vardı ama pek kullanan yoktu; kum torbası, kondisyon bisikleti, masa tenisi … olabiliyor

   • onur diyor ki:

    spor salonu olmayan gemilerde kendi bench sehpamızı mekik aletimizi dumbell setlerimizi götürüp odamızda veya uygun yerde spor yapabilir miyiz sıkıntı olmaz değil mi. bodybuilding seviyorum ve zaman geçmesi açısından güzel olur

    • tropique diyor ki:

     Eğer o malzemeleri götürme konusunda sıkıntı yaşamazsanız bir sorun olmaz. Eğer büyük boyutlu ağır malzemeler ise bazı ülke gümrük kapılarında da sorun olabilir.

 2. Mert diyor ki:

  cok güzel cok faydalı bi site olmus zaman buldukca bakıcam..

 3. kelt diyor ki:

  gemide sigara ihtiyacımızı nasıl karşılıyoruz?

  • tropique diyor ki:

   Şirkete göre değişmekle beraber gemi içerisinde “slop chest” denilen bir nevi kantin bulunmaktadır. buradan satın alabiliyorsunuz.

 4. can diyor ki:

  Bana çevrem çarkcılığı daha çok önerdi daha rahat daha az sorumluluk var diye sizin öneriniz nedir

  • tropique diyor ki:

   merhaba,
   makineci olduğunuz takdir de nispeten bir güverteciye göre gemide çalışmadığınızda daha fazla iş imkanına sahipsiniz. Diğer yandan güvertedeki en üst görevli yani Kaptan olduğunuzda hem teknik hem idari hem ticari hem de hukuki sorumluluklarınız olacaktır. Ancak makinede başmühendis olduğunuz da yine nispeten sorumluluk alanınız daha dar olacaktır.

   Sizin ilgi ve yetenekleriniz hangisine daha yatkın ise, hangisinden daha çok keyif alacağınızı düşünüyorsanız o yönde bir tercih yapmalısınız.

 5. isimsiz diyor ki:

  peki gemide odamızda buzdolabı varsa yemeğimizi kendimiz istifleyip boş zamanımızzda muıtfağı kullanabilir miyiz.

  • tropique diyor ki:

   Buzdolabı varsa yapılabilir, ancak gemi mutfağını ve büfesini yemek saatleri dışında da kullanmak genel olarak mümkündür.

   • isimsiz diyor ki:

    hocam gemilerde yemekler nasıl tabiki her gemide şirkette farklıdır ama günlük almamız gereken proteini falan karşılayabiliyor muyuz? daha çok haftanın kaç günü et yemeği çıkıyor mesela kahvaltılar nasıl teşekkürler

    • tropique diyor ki:

     Her geminin bir aşçısı olur, onun yetenekleri ve şirketin sağladığı kumanya miktari/kalitesine ve sizin ağız tadınıza göre iyi ya da kötü olarak tanımlanabilir. Genelde kumanyanin yeni geldigi zamanlarda sebze ağırlıklı olan yemekler ilerleyen zaman içinde et ağırlıklı olur. Bu da sebzenin ve etin taze kalma ömrü ile ilgilidir. Ben stajim esnadinda etsiz sofraya hic oturmadim. Kahvalti klasik zeytin peynir yag bal reçel cikolata yumurtadan oluşur. Bazen aşçı ekstra biseyler çıkarabilir.

 6. mermaid diyor ki:

  Merhabalar, bir kaç sorum vardı 1- Kimler eşlerini yanında götürebiliyor ve ne kadar kalabiliyorlar ? 2- Fotoğraflarda ki kamaralar herkesin kaptan da dahil kalınan kamaralar mı ? 3- Limanlar da ne sıklıkla o yeri gezilebilir o izin kaç saat ya da böyle bir durum olası mıdır? Ve de birBkadın olarak soruyorum bize uygun bir ortam mıdır yani okyanusta tehlikeli anlar açısından. Yazınıız için teşekkürler iyi çalışmalar

  • tropique diyor ki:

   Merhaba,
   1 – Gemiye senior olarak da tabir edilen ilk dört zabitin (Kaptan, Başmühendis, İkinci Kaptan, İkinci mühendis) eşleri, şirketin izin vermesi ve gemi olanakları dahilinde mümkün olabilmektedir.
   2 – Fotodaki kamara pilot (kılavuz) kamarası olup en küçüklerindendir. Gemideki göreviniz yükseldikçe kamara büyüklüğünüz ve bazı imkanları (buzdolabı, TV) artacaktır
   3 – Limanda gezme ise geminin liman operasyonlarının (yükleme-tahliye, makine bakımları vs…), bulunduğunuz liman otoritesinin ya da ülkenin izin verme durumu, güvenlik, vize durumlarına göre mümkündür. Genelde bir sonraki vardiyanıza yetişecek kadar dışarıda kalırsınız.
   4 – Denizde gerekli güvenlik önlemleri alındığı ve kurallara uyulduğu takdirde büyük tehlikelerle karşılaşılmaz. Gemi ortamı ağır ve yoğun bir ortamdır, sadece kadınlar değil erkekler de zorlanabilmektedir, kiminin dayanma eşiği daha yüksektir. Gemide kurallara uyulmadığında karşılaşılacak en tehlikeli durumlar yangın, denize düşme ile seyir yapılan yere göre çatışma (başka bir gemi yada karaya çarpma hali), korsan saldırısıdır. Gemilerde çalışan kadın zabitler bulunmaktadır. Açıkçası onların gözlem ve tecrübeleri sizin için daha uygun bir bilgi kaynağı olacaktır.

   Benim de takip ettiğim https://lumbuz.wordpress.com/ adresini inceleyebilirsiniz. Kendisi bir denizci eşi olarak yazmış.

 7. sefa diyor ki:

  merhaba ben gemide çalışmayı çok istiyorum siz bana özelden yardımcı olurmusunuz ( yaşım 18)

 8. Deniz diyor ki:

  Merhaba;
  Yazınızı okudum çok güzel tek bir sorum olacak kılık kıyafet ve saç sakal konusunda; saça sakala karışıyorlarmı yoksa serbest mi? Teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar

  • tropique diyor ki:

   Genelde olmaz ama kişiye gore değişebilir. Bir aylik sakallarim icin bana 2. Müh ne zaman kesiyorsun dedi bi kac kez bende henuz degil dedim çok da üstelemedi sonra.

   Aslında uzun sac sakal gemide rahat olmuyor sıcak ortamda sıkıntılı, yine de sana kalmış.

 9. ahmet diyor ki:

  öncelikle güzel bir site hazırlamışsınız tebrikler.ben daha yıldız teknikte gemi inşaatı ve mak. müh okuyorum. Tersanelerdeki malum durumdan ileride gemiye çıkmayı düşünüyorum. fakat bazı sorular var aklımda internete nasıl giriyorsunuz gemilerde ve telefon görüşmesini nasıl gerçekleştiriyorsunuz aylarca aileden ses almadan insan nasıl yaşar hayret. limanlara ne sıklıkla gittiğniizi de merak ediyorum 4-5 aylık gemi yolcuğununda kaç kere karaya ayak basıyorsunuz teşekkürler

  • tropique diyor ki:

   Telefon için yukarıda belirttiğim gibi geminin uydu telefonu, limanlarda alacağınız sim kartlar veya dışarı çıktığınızda bulacağınız bir call shop gibi yerleri kullanabilirsiniz. İşin doğası gereği aileden uzak ve bihaber olmak gerekiyor maalesef. Ama artık teknoloji size bedeli karşılığında iletişim imkanları sunuyor. Internet de benzer biçimdedir. Bazı şirketler personeline internet sağlamakta, denizin ortasında bile kullanabilirsiniz. özellikle e-mail, whatsapp, facebook gibi uygulamalarda mantıklıdır, veri kullanım miktarı çok olduğundan ses veya video için pek mantıklı değildir.

   Ben 8 aylık gemi tecrübem esnasında neredeyse ayda bir, limanda dışarı çıkma imkanı buldum, en uzun seferimiz bir ay bile süremedi. Geminin tipi ve seferine bağlı olarak haftada birkaç liman yapabildiği gibi, 40-45 gün süren seyirler de olabilmekte, bazı yerlerde çok hızlı yüklem/tahliye olabildiği gibi günlerce demirde kalıp liman sırası da beklenebilmektedir.
   http://www.travellerspoint.com/member_map.cfm?user=tropique&tripid=284956 adresinden benim rotamı görebilirsiniz.

   • ahmet diyor ki:

    hocam çok kısa sürede cevap yazdğınız için teşekkürler bu mesajı yazarkende gemidemiydiniz acaba merak ettim :) bir de her kontratınızı farklı bir firmaylamı yapıyorsunuz yoksa devamlı çalıştığınız firma var mı

    • tropique diyor ki:

     Gemide degildim :) kontratlar karşılıklı memnuniyet varsa aynı şirkette devam edebilir. Şirket sizden memnun degilse zaten ya çağırmaz yada siz tekrar gitmek istediğinizde sizi geri çevirir. Benzer durum sizin için de geçerlidir. Bazen uygun zaman bulamazsın bir kontrat başka firmaya gidersin

   • ahmet diyor ki:

    cevabınız için teşekkürler

 10. ekrem diyor ki:

  Gemi kurallarına uyulmadığı zaman ne olur peki hocam ?

  • tropique diyor ki:

   Gemideki en temel kural emniyettir. Siz kendinizin, diğer insanların, geminin, yükün, çevrenin emniyetini sıkıntıya sokacak bir hal ve harekette bulunursanız canınız yanar ya da ilgili kural ve kanunlar çerçevesinde çeşitli para ve hapis cezaları alabilirsiniz.

   Şirket ve gemi tarafından belirlenmiş kurallara uymazsanız kontratınız feshedilebilir, eve dönüş masraflarınız maaşınızdan kesilir, bir daha o şirketin gemisinde çalışamaz, hatta duruma göre mahkemeye verilebilirsiniz. Bunlar ihtimaller dahilindedir.

   Tüm kurallar başta emniyet, ardından ekonomik ve verimli çalışmak için konulmuştur. Eğer bu kuralın yanlış olduğunu düşünüyorsanız ilgili kişileri usulünce bilgilendirip, revize edilmesini talep edebilirsiniz.

 11. haluk diyor ki:

  merhaba kılıç
  eski bir başmühendis olarak (3 ay önce denizi tamamen bıraktım.)bloğunuz ziyaret ettim.pratik bilgi ve görsellerinizi ilgi ile izledim.paylaşımınza teşekkür ederim.yakında blog açmaktayım.deneyimlerimi sizlerle paylaşmak dileğiyle.
  çalışmalar dilerim.

  • tropique diyor ki:

   Merhaba beğeniniz için teşekkür ederim. Sayfanız hazır olduğunda sizce de uygun olursa buradan link verebilirim. Selamlarımla

 12. Şafak Gündüz diyor ki:

  Merhaba Mehmet Bey,

  Ben istanbul teknik üniversitesi gemi ve deniz teknolojisi müh. 1.sınıf ogrencisiyim. Ama 2.sınıf ta gemi makineleri işletme müh.gecmeyi düsünüyorum. Çalışacağım gemilerin standartlarını nasıl arttırabilirim? Örneğin cruise gemilerine türkleri almadıklarını duydum. Bir Türk cruise gemilerine girmek için neler yapmalı kendine neler katmalıdır bu en iyi ihtimal tabiki. Diğer yandan tanker gemilerinde çalışmak cok uzun sureli yolculuklar insanı çok yorabiliyor. Diğer sormak istediğim soru da yaptığımız seferlerin kısalıgı örneğin 6 ay değil de 2 ay denizde kalmak istiyorum tarzı bunları neye göre belirleyebiliyoruz? Maaşlarınızda o sürede değişiklik gösteriyor mu ve seferde olmadıgınız zamanlar maaşlarınız kesiliyor mu? Son sorumda uzak vardiya mühendisliğinin avantajları nelerdir? Şimdiden teşekkürler fikirlerinizi bekliyorum.

  • tropique diyor ki:

   Merhaba,
   Cruise firmaları hep yabancı işletmecilerdir, öncelikle bu firmalar ile temas kurmalısınız. Web sayfaları, temsilci firmalar, kariyer siteleri aracılığı ile yapabilirsiniz. En azından benim aklıma bunlar geliyor. Tabi İngilizce olmazsa olmaz.

   Normal şartlarda birçok şirket kontratları 5-7 ay yapar; bazı durumlarda (uygun liman olmaması, vizeler, seferin uzaması gibi) bu 1-2 ay daha uzayabilir. Ancak 2 ay kontartla çalışmak şirketlerce çok kısa olarak değerlendirilebilir ve kabul görmeyebilir. Ancak özel bir durumunuz varsa (nişan, düğün, doğum gibi) daha kısa kontrat yapabilme ihtimaliniz olabilir. Firmaya ve personel müdürüne bağlı bir durumdur. Kısa kontartlar için konteyner firmalarını araştırabilirsiniz
   Kontratınız süresince maaşınız çalışır. Bu arada tanker kontratları kuru yuk gemilerine gore daha kısadır. Bazı firmalar 6 ay çalışınca 1 ay da izin parası verir yani 7 aylık maaş alırsınız.

   Avantajı en başta iyi bir gelir kapısı ve gezip gördüğünüz yerlerdir.

 13. burak diyor ki:

  merhaba öncelikle böyle yararlı bilgiler verdiğiniz için ve bizi aydınlattığınız için teşşekür ederim bende bi kaç bi şey sormak istiyorum müsaadenizle :
  1-) ben yeni kayıt olucam ama pek bilgim olmadığı için hangi bölümü seçmemi tavsiye edersiniz
  2-)bi de böyle seyler sorulmaz ama maaş konusunda fiyatlar nedir acaba herkes farklı şeyler söylüyor kamarot olmayı düşünüyorum doğruyu söylemek gerekirse çoğu kişi parasının iyi olması ve geleceğini kurmak için seçiyor bu mesleği..
  3-)ben yurt dışında çalışmak istiyorum buyuk ihtimal yuk gemisi olur orada herhangi bi durumda sağlık personeli bulunuyor mu ?
  4-)kurs fiyatları nedir ve eğitim sürecinin uzunluğu nedir ?
  vericeğiniz cevap için şimdiden teşşekür ederim eğer vermezsenizde canınız sağolsun ..

  • tropique diyor ki:

   Birinci sorun için hangi bölüm demişsin buradan ben makine / güverte anlıyorum. Bu tamamen senin yeteneklerine ve hangisini yapacağına kalmış. İkinci sorunda kamarotluktan bahstemişsin bu çok farklı bir konu. Öncelikle mevcut tahsil durumun, yaşın, yeteneklerin yapmaktan keyif alabileceğin işleri göz önünde tutmalısın. Sen zabitlik yapmak mı yoksa tayfa olmak mı olmak istiyorsun. Eğer zabitlik istiyorsan ilgili okulunu okuman gerekli. Yok tayfa olarak (gemici yada yağcı) olacaksan birkaç haftalık kursları ve ardından sınavı var diye biliyorum. STCW kurslarında bununla ilgili bilgi bulabilirsin. Aşçılık yada kamarotluk da benzer biçimde olmakla beraber bir miktar karada edinilmiş tecrübe de gerekli diye biliyorum. KAmarot en basit ifade ile gemide aşçıya yardım eden, personele yiyecek içecek servislerini yapan ve kaptanın (ütü gibi) özel hizmetlerini gören kişidir.

   Maaş uzakyol çalışan bir gemide zabitler 3000 dolar civarı başlar, tayfalar 1500 dolar civarı. Bu şirkete, gemiye göre değişiklik gösterir. YAkın yol çalışanlarda daha azdır muhtemelen.

   Geminin sağlık işlerinden 3. kaptan sorumlu olup gerekli temel eğitimleri alırlar, ayrıca telefon ve email ile bir sağlık kurumundan destek de alınmaktadır.

   Kurs fiyatlarını kurslara sormalısınız. temel stcw kursu 1-2 hafta iken yağcı/gemici kursları yanlış hatırlamıyorsam 2 ay kadar sürüyor. İstanbul’da bildeniz ve ekol’e sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: