Başlangıç » Gemide Çalışmak » Hazırlıklar – Masraflar

Hazırlıklar – Masraflar

Okul İşleri

Yaptığım ilk iş okula (Yıldız Teknik Üniversitesi) gidip, bölümden transkriptimi inceletmek oldu. İnceleme sonucunda öğrencilik dönemimde aldığım derslerin müsteşarlıktan gelen yazı uyarınca gereken tüm dersleri karşıladığı anlaşıldı. Bunun üzerine bölümden liman başkanlığına hitaben adı geçen öğrenci uzakyol vardiya mühendisliği yeterliliği için gerekli dersleri almıştır diyen bir yazı yazıldı. Bu yazı siz hangi liman başkanlığında işlerinizi yürütmek istiyorsanız oraya hitaben yazılıyor.

Bu yazı ile beraber liman başkanlığına gittim. Durumum budur bundan sonra ne yapmalıyım dedim. Onlar da yetkili kurumlardan STCW sertifikaları ve gemi adamı olur sağlık raporu alacaksın. Bunlara ek olarak standart belgeleri de (nüfus, ikamet, savcılık belgeleri, fotoğraf) hazırlayacaksın dediler. Yaklaşık 2 ay kadar kursları ve işi bilenlerden konunun detaylarını araştırdım, mali kaynak temin etmeye çalıştım.

Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu

Sağlık raporunu, sadece Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği (resmi veya özel) kurumlardan alabiliyorsunuz. Bu kurumlar genel müdürlüğün internet sitesinde var.

Sağlık raporu almak için Büyükçekmece Devlet Hastanesi’ne gittim. Sağlık muayenesinde dahiliye, genel cerrahi, ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz, psikiyatri, nörolojide muayene oluyorsunuz. EKG (kalp grafiği), akciğer filmi, kan ve idrar tahlili, işitme testi de ilgili doktorlar tarafından isteniyor.

Ekim 2010’da bu raporu 150 TL karşılığında aldım, ek olarak hastanede olmadığı için özel bir merkezde 40 TL’ye işitme testi yaptırdım. Sağlık raporu ücreti her kurumda farklı olabiliyor. Mesela benim kayıt olduğum STCW kursunun yönlendirdiği kurum daha uygun ücretle bu raporu veriyordu. Hastaneden aldığınız bu sağlık raporunu (İstanbul’da bulunanlar için) Sultanahmet’te hemen tramvay istasyonunun yanında bulunan birime verip, Ek-13 adı verilen bir belgeyi alıyorsunuz. Bu işlem ücretsiz ve sıra yoksa yaklaşık 5 dakika sürüyor . Liman başkanlıkları bu belge ile işlem yapıyor.

Güncelleme: Sultanahmet’teki merkez Cağaloğlu’nda Yerebatan sarnıcının bulunduğu cadde  (Kazım İsmail Gürkan Caddesi) üzerinde İl Sağlık Müdürlüğü Ek Hizmet Binası içinde hizmet veriyor. Söylediklerine göre kalıcı yada geçici olduklarını kendileri de bilmiyor. (Ağustos 2012)

STCW Kursu

Gemi adamlarının olmazsa olmazı STCW belgelerini Denizcilik Müsteşarlığı’nın onayladığı eğitim kurumlarından almanız gerekiyor. Kursta denizde güvenlik eğitimlerini içeren 5 temel sertifika için eğitim alıyorsunuz. Bu kurslar araştırdığımda çoğu 350 – 500 TL civarında fiyatlar söylüyorlardı. Ben 350 TL’ye Fındıklı’da (Kabataş-İstanbul) bulunan Bildeniz – Özel Bilimsel Gemi Adamları Yetiştirme Kursuna kayıt yaptırdım. Kurs 15 gün (3 hafta)sürdü.

Diğer Yetkili Kurslar İçin Tıklayınız

Staj Öncesi Masraflarım (2010)

Sağlık Raporu (Ekim-2010)
190,00 TL
STCW Kursu ( 5 temel eğitim) (**)
350,00 TL
Pasaport Uzatma (eski pasaport – 2 yıl)
155,00 TL
Gemi Adamı Cüzdanı – Liman Başkanlığı Harcı
85,00 TL
Gemi Adamı Cüzdanı – STCW İşlemleri (*)
39,60 TL
Gemi Adamı Cüzdanı – Maliye Harcı
9,00 TL
Sabıka Kaydı, İkamet, Fotoğraf, Fotokopi, Ulaşım(iett) vs…
150,00 TL

(*) Belge başı 9,90 TL, ancak 4 belge için para alıyorlar beşinci belgeyi (can kurtarma vasıtaları kullanma yeterliliği) stajdan sonra işlenecek ve parası yatırılacak. Eğer başka belgeniz (tanker, ro-ro) varsa onları da işletebilirsiniz.

Liman başkanlığı işlem harçları Garanti Bankasına yatırılıyor.

Staj Sonrası Masraflarım (2012)

Liman Başkanlığı Sınav Başvurusu
12,50 TL
Gemi Adamları Sınav Harcı (*)
86,00 TL
Kimyasal Tanker Tanıtım Kursu (**)
100,00 TL
Petrol Tankeri Tanıtım Kursu (**)
100,00 TL
İleri Yangın Kursu (**)
150,00 TL
İlk Yardım Kursu (***) 150,00 TL
Sağlık Raporu (Periyodik Muayene)(****) 60,00 TL

(*) Sınavdan kaldığınız takdirde her yeni sınav hakkı için tekrar ödeme yapmak durumundasınız. Ziraat Bankası’na (Emek Ankara Şubesi)yatıyor. Banka 30 TL havale , PTT 7,50 TL EFT masrafı alıyor. İnternet işlemlerinde sınav merkezine (İstanbul-Ortaköy) bankadan onaylı dekont götürmeniz isteniyor.

(**) Bildeniz Temmuz-2012

(***) Ekol Ağustos 2012

(****) Alman Polikliniği – Karaköy/İstanbul’da yaptırdım. Kart ile ödeme imkanı var. Yalnızca EKG, akciğer filmi, işitme testi, kan ve idrar tahlili var.

Bildeniz Kurs Web Sayfası

Ekol Denizcilik Kurs Web Sayfası

 


53 yorum

 1. ugur dedi ki:

  merhaba ben 27 yasindayim. ilk kez duydum bu isi cok hosuma gitti gercekten. bir kac gunde olsa limanlarda inip gezmek cok guzel . macera ruhluyum. Bu iste torpil var mi karadaki isler gibi? yas sarti var mi? duz lise mezunuyum gemide ne is yapabilirim ? yukselebilir miyim? cunku hayatimin geri kalanini bu isi yaparak gecirmek istiyorum. Emekli olana kadar calisabilecegim firmalar var midir? cevabinizi bekliyorum tesekkurler

  • tropique dedi ki:

   merhaba,
   Düz lise mezunu olduğunuzu belirtmişsiniz buradan hangi bir branşta uzmanlığınız olmadığını varsayarasak sizin için en kolay ve nispeten hızlı başlangıç gemici, yağcı veya kamarot olarak başlamak olacaktır. Torpilden öte bazı firmalar tavsiye ve tecrübe üzerine personel tercihinde bulunurlar. Daha önce çalışılan firmalardaki kişilerin sizden memnun olup olmaması önemlidir. Bundan ötürü başlangıçta bazen zorluk çekilebilir. Yükselme ise gemici olursanız güverte lostromosu olabilirsiniz. Yaş için bildiğim bir yasal sınır yok. Emeklilik konusunda ise maalesef bir fikrim yok.

 2. Eko dedi ki:

  Merhaba ben de YTU Gemi insaati mezunuyum stajdan yeni geldim. İlk olarak defteri okula mi teslim ediyoruz nasil bir siralama izliyoruz anlatabilir misin?

  • tropique dedi ki:

   Defter tam olarak hazır ise yani içerik ekler imza kase herşey tamam ise okula teslim ediyorsun. Zaten oradan yonlendirirler. Sonra belki bi sinav yada mülakat olur. Defter kabul olursa sana bi evrak verirler. Onunla da liman başkanlığındaki işlerini halledersin. Ek belge sertifika falan gerekecek yine bir kursa gitmen gerekecek bu arada. İleri yangın ilk yardım yuksek voltaj. İstiyor isen tanker roro falan.

   Guncel durum nedir nasıl işliyor limandan yada gemiden yeni gelenlerden ogrenebilirsin. 2016 sonunda bazı kurallar evraklar degisti diye biliyorum

 3. Gökhan dedi ki:

  Merhaba ben yat kaptanlığı belgesi almak istiyorum bilgi verirseniz sevinirim

  • tropique dedi ki:

   Malesef bu konuda bilgim yok. Bir kursa sorarsanız gerekli şartları ve belgeleri söyleyeceklerdir.

 4. İsmail dedi ki:

  Merhaba ben kamarot olara çalışmak istiyorum benim komşum var 10 yıldır çalışıyor bana referans olacağını söyledi kurs üçretleri ile pek bilgisi yokmuş bu konuda yukarıdaki verdiğiniz bilgiler güvenilirmidir.Ve sizi tavsiye edebileceğiniz kurs firması varmıdır?

 5. mustafa dedi ki:

  merhaba bir sorum olucaktı anadolu meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum gemide calışmaya karar verdim ilk sorum gemide ne olarak isime baslayacağim 2 gelirim nekadar olur ve son sorum elektrikçi ne iş yapıyoo gemide simdiden tesekkur ederim

  • tropique dedi ki:

   Gemide elektrik elektronik zabiti olarak görev yaparsınız yakin zamanda bununla ilgili yeni branşlar da tanımlandı. Gemi adamları yönetmenliğini inceleyin.

   Uzakyol çalışan kuru yuk gemilerinde 2500 3000 USD gibi maaş alırsınız sefer bolgesi gemi tipi şirkete gore degisir

   Gemideki elektrik üretim dağıtım sistemlerinin ve diger makinelerin elektrikli tarafının (motor, pano, kartlar vs…) isletmesi bakımı tamiri gibi görevlerden sorumlu olursunuz Basmuhendis ve 2. Muhendise bağlı olarak görev yaparsiniz

 6. Semih dedi ki:

  Merhabalar ben bu işe girmeyi düşünüyorum gemi adamı cüzdanı için (garson veya kimi) olarak ancak ben yüzme bilmiyorum bu konuda eğitim varmı lütfen bilgilendiriniz.tesekkurler.

  • tropique dedi ki:

   Yüzme bilmek bu işi yapmaniz için gerekli olan resmi sartlardan degildir. Denizde gereken diger saglik ve emniyet eğitimleri stcw kurslarında veriliyor.

 7. Murat dedi ki:

  Mrb toto sertifikası aldım bunu cüzdana işletcem liman başkanlığına gidip uzun sürermi bu işlem yoksa cüzdanımı Ankara’ya mı gönderiyorlar

 8. zübeyde dedi ki:

  slm izmirde tuana denizcilik nette iş ilanları var çok cazip geldi fakat bu konuda hiç bir bilgimiz yok kandırılmaktan korkuyoruz belge için 1 600 tl gidiyor 12 gün kurs görecek sonunda sınava girecek denildi. bu kursun sonunda kalma yook bunun garantisini biz size veriyoruz dediler. iş garantii belgeyi alınca iş hazır diyorlar fakat bu şirkete ne kadar güveneceğimizi bilemiyoruz bize aydınlatırsanız sevinirim

  • tropique dedi ki:

   Öncelikle bulunduğunuz yada size yakın olan ildeki, ulaştırma bakanlığının yetki verdiği kursları araştırın. Hangi kurs olursa olsun daha önce oradan belge almış olan varsa onlarla da görüşmeye çalışın. Eğer yetkili bir kurs ise ve daha önceki öğrencileri de olumlu görüş bildiriyorsa kaydınızı yaptırabilirsiniz. eğitim ve sınav zor değildir halledilir.
   İnternette forumlardan (denizciyiz.com’a sorun mesela), ilinizdeki diğer denizcilerden, liman başkanlığındaki gemi adamları servisinden fikir alabilirsiniz

 9. aliburaksenBurak dedi ki:

  Güverte stajyeriyim ilk stajıma çıkacam büyük ihtimal tanker de görev yapmayı düşünüyorum tanker de çalışmam için hangi stcw belgelerini almak zorundayım.

  • tropique dedi ki:

   https://tropique.wordpress.com/uzakyol/stcw/ sayfasında belirtilen sertifikalar var. önceki yıllarda tüm tanker personeli (aşçı dahil) tanıtım sertifikalarını, ilgili personel de işlem sertifikalarını almak zorundaydı. bildiğim kadarıyla bunlar yakın bir zamanda kendi içinde birleştirildi ya da revize edildi. güncel bilgiyi bir kursa ya da bir tanker şirketine sormanızda fayda var.

 10. Ümit cinoğlu dedi ki:

  Gemiye giderken pasaport vize işlemlerinin masrafı nekadar tutuyor?

  • tropique dedi ki:

   Pasaport masrafi güncel bilgileri emniyet müdürlüğü sayfasındaki gibidir. Kaç yıllık pasaport aldığınıza bağlıdır.

   Vize ise gemiye katılım ve gemiden eve dönüş icin hangi şirket ile sözleşme yaptıysanız onun sorumluluğundadır.

 11. Muhammet Emin dedi ki:

  Kurs ne kadar sürüyor?

  • tropique dedi ki:

   Kursun programına (tam gün/yarım gün, h.içi/h.sonu durumuna) göre temel STCW dersleri 2-3 hafta sürüyor

 12. Uğur dedi ki:

  merhaba
  son 6 aydır psikiyatri ilaçları kullanıyorum ilaç raporum var ama kendimi iyi hissediyorum.Gemi adamı sağlık raporu çıkartırken psikiyatri bölümünde 3 aylık ilaç raporum herhangi bir sorun çıkartır mı?
  Sadece kendimi iyi hissediyorum desem sorun çözülür mü?

  teşekkürler

  • tropique dedi ki:

   Malesef bu konuda herhangi bir yorum yapamam. Doktorun degerlendirmesi muayene sonucunuz ne yönde olur bilemiyorum.

 13. enes dedi ki:

  merhaba ben gemicilik cüzdanı alacam ama istanbulda birileriyle görüştüm cüzdan için 1800 fiyat verdi 25 günde kurs bitiyor elinize geçer dedi 1 ay sonra işe başlarsınız, zaten işe biz girdireceğiz sizi dedi bunun doğruluğunu öğrenebilirmiyim. birde 3 sene çalışınca askerlikten 21 gün kalıyor dedi bunuda öğrenebilirmiyim bu konu hakkında beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.

  • tropique dedi ki:

   Merhaba
   Sondan başlayarak cevaplayacağım.

   Askerlik için kanunda belirtilen süre kadar yurtdışında ya da yabancı bayraklı bir gemide çalışmanız gereklidir. Yani her gemide olmaz yabancı bayraklı gemi olması gerek bunu göz önüne alın. Bir de bedelli / dövizli askerlik kanundaki şartları sağlıyorsanız artık sadece para yatırılarak oluyor yani 21 değil 0 gün. Bundan dolayı bana ciddiyetsiz geldi. Konuyu iyi bilmiyor gibi.

   Kurs suresi ve fiyatı için birşey diyemem uzun süredir ilgili degilim. Ancak bu tip firmalar her zaman düzgün olmayabiliyor. Hangi firma ya da kişi ile görüştüyseniz iyi araştırın, soruşturun. Sonra mağdur olmayın.

   En güzeli yetkili bir kurs ile doğrudan gorusun. Fiyat ve sure bilgisi alin.

   Asal ve ulaştırma bakanlığı web sitelerini inceleyin. İmkaniniz varsa bir liman başkanlığınin gemi adami servisine ve askerlik şubesine danışın en doğru ve guncel bilgileri onlar verir.

 14. mutlu dedi ki:

  Kurstan sonra limana başvuru yaparken kimlik ve fotokopisiyle birlikte yarım veya tam kapak dosyada götürmeniz gerekiyor bunlarıda eklerseniz git gel yapmamış olursunuz ben üstteki yorumda eklemeyi unutmuşum.Anlayacağınız en az maliyeti 2500 tl.dir yol yemek uzaklardan gelenler için pansiyon falan derken baya sıkıntılı bir süreç.Tabi ben kursa hergün katılmak istemiyorum derseniz biraz fazladan para verip sadece 3 günlük uygulama eğitimi (1 can kurtarma araçlarını kullanmada yeterlilik 2 yangın ve yangınla mücadele teknikleri 3 denizde canlı kalabilme teknikleri ) ve sınava girip kursu tamamlarsınız.Normalde 32 gündür 7 gün olması lazım devamsızlık hakkınız var tabi bu normal prosedür 🙂 almayı düşünenlere kolay gelsin.

 15. mutlu dedi ki:

  merhaba arkadaşlar gemici yada yağcı için cüzdan çıkarmak isteyen arkadaşlar kurs fiyatı ortalama 1,250 tl.dir kurs süresi 32 iş günü hafta sonları hariç 6,5 haftadır.Bunlara STCW belgeleri dahildir. Kursa daha önceden giden yada kursla bağlantılı kişilerle diyalog kurarsanız dahada uygun fiyatlara halledebilirsiniz.Kocaeli herekede bulunan Özel Hergüner denizcilik kursunu tavsiye ederim.Sakın ola simsarlara fazladan para vermeyin .Kendiniz gidip görüşün derim.Kurs bitiminden sonra kursta sınav oluyor.Birde bazı kursların uygulama yaptıracakları tekneleri bulunmuyor farklı kurslara gidecek arkadaşlar bunları dikkate alsınlar.Kurstan sonra eğer kursu başarıyla bitirirseniz kurs bitirme belgesi,2 adet resim,sağlık raporunun fotokopisi ve aslı,ikametgah belgesi,adli sicil kaydı ve Diploma fotokopisi ve aslıyla birlikte herhangi bir liman başkanlığına gidip tayfa sınavı için başvuru yapacağınızı belirtin.Daha sonra Halkbankasına 45.00 tl.sınav ücreti yatırıyorsunuz ve hangi liman başkanlığına sözlü mülakat sınavı yaptıysanız o tarihlerde oraya gidip sözlü mülakata giriyorsunuz.geçtiyseniz eger Başvuru yaptığınız liman başkanlığına 1 adet resim ile tekrar gidip cüzdan için gerekli ödemeleri bankaya yapıyorsunuz yaklaşık olarak 237.00 tl.tutuyor. Sonra 1 hafta sonra cüzdan adresinize geliyor.

 16. Türkkartalı dedi ki:

  Gemilerde Çalışmak için Gemi Adamı cüzdanı alıp bu sektörde işe başlamak istiyorum ancak kime sorsanız bu sektörün suistimale çok açık olduğunu ve cüzdan iş garantili cüzdan çıkarılır tarzı ilanlar var bu ilanlara güvenmememiz söyleniyor en güvenilir şekilde bu cüzdanı çıkartıp nasıl en kısa zamanda bir işe baslayabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  • tropique dedi ki:

   merhaba,
   Malesef böyle bir durum var. Bütün yardımcı olacağım diyen komisyon isteyen kişi ya da kurumlar güvenilir olmayabiliyor.

   En iyisi ulaştırma bakanlığı internet sitesindeki (https://atlantis.udhb.gov.tr/gaegitimnet/Public/KurumBilgi.aspx) onaylı kurslardan alacağınız eğitimlerin belgeleri ile doğrudan liman başkanlığına kendiniz başvurun. Bazı internet siteleri, facebook gibi yerlerde gruplar var. burada ak liste kara liste yazar. yani maaşını düzgün veren, personeline düzgün davranan firmaları bulabilirsiniz.

   Belgeleriniz hazır olduğunda gemi işletmeciliği yapan firmalara bizzat başvurun. belki işler yavaş olur ama kendiniz uğraştığınızdan sağlam olur. Varsa denizcilik sektröründe tanıdıklarınız onlardan referans olmasını isteyebilirsiniz.

 17. serkan dedi ki:

  toplamda bir gemici cüzdanı çıkarmak toplam herşeyi dahıl ne kadara mal oluyor

  • tropique dedi ki:

   aldığınız belgelerin sayısı ve cinsine göre, gittiğiniz kursa, hastaneye göre değişir. kurumlara sormanız daha sağlıklı bir bilgi sağlayacaktır. 2012’den beri evrak işleri ile ilgilenmedim,şimdi ne desem yanıltıcı olabilir.

 18. enes dedi ki:

  İşsiz kalma gibi bir durum var mı haani ben çıkarıcam da ne kadarı bulur belgeler bi yardımcı olursnız seevinirim

  • tropique dedi ki:

   İslemleriniz birkac hafta sürer. İşsiz kalma konusu degiskendir. Ehliyetinize piyasa şartlarına sirketlerin gemi tip ve tonajlarina gore degisir. Uzakyol zabit veya muhendis ehliyetiniz varsa secenekleriniz fazladır. Tayfalar icin bi sınır yoktur.

 19. Aşur Şencan dedi ki:

  Bende gemciadami cüzdanı çıkarmak istiyorum nasıl oluyor ücreti. Kurs falan kaç gün surüyor

  • tropique dedi ki:

   Yukarıdaki yazıları, site içindeki bağlantıları kullanarak ilgili kuruluşlara danışabilirsiniz. Onlar size güncel bilgileri sağlayacaklardır

 20. edu dedi ki:

  Bu belgeler için kurslara gitmek zorunda mıyız? Çalışıp sadece sınavına giremiyor muyuz?

 21. ftm dedi ki:

  iyi günler gemilerde vasıfsız eleman içi başvurularda da bu belgeyi istiyorlar ve ücret 600 lira çıkartıyorlar o tür yerlere güvenebilirmiyiz

  • tropique dedi ki:

   İyi günler,
   Bu belgeler olmazsa olmaz, öncelikle bunu göz önünde tutmalısınız. Bu uluslararası bir gerekliliktir. Ulaştırma Bakanlığı web sayfasından yetkili kursları görebilirsiniz.

 22. Murat dedi ki:

  Merhaba bende yagci olmk istiyorum Liman baskanligin yapmis oldugu sinavlar nasil zor mu oluyor hangi konulardan sorulara tabi tutuluyorsunuz. Gecip kalma olasiligi var mi bu konuda yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  • tropique dedi ki:

   Merhaba,
   Açıkçası bu tip sınavlar hakkında bilgim yok, ama sınavdan önce mutlaka bir kursa gidip yaklaşık 1-2 ay süren bir eğitim alıyorsunuz. Orada size sağlıklı bilgi vereceklerdir. STCW kursu düzenleyen bir kuruma danışabilirsiniz (İstanbul için Bildeniz (Avrupa) ve Ekol (Anadolu))

 23. Ramazan dedi ki:

  Bulunduğum is baş vurusundan arayip 2000tl karşılığında biz is garantisiyle çıkartıyoruz dediler bu kadar masraf gittiginden şüphem var bilgisi.olanlar .bilgilendirirse sevinirim …

  • tropique dedi ki:

   Bu tip kişi ve şirketlere simsar deniyor, aralarında güvenilir olanlar olduğu söyleniyor ancak dolandırıcılık mağduru olanları da duydum. Durust bir simsar icin bu fiyat az mı cok mu malesef bi fikrim yok.

   • ftm dedi ki:

    bu iş yerleri gerçekten formalite sınav mı yapıyorlar ve işe alıyorlar yoksa ciddi anlamda para tuzagımı

 24. Mehmet Yılmaz dedi ki:

  sade benim 5 temel stwc eksik bunlarlazım bana

 25. ersin dedi ki:

  2 yıllık yat isletme kazandım, ne gibi isleer yapmm gerekiyo, bilgilendirebilirmisiniz

  • tropique dedi ki:

   Merhaba, malesef yakın olmadığım bir konu. Bu yüzden sağlıklı bir bilgiye sahip değilim.

 26. Emir İZMİR dedi ki:

  Paylaştığınız için teşekkürler aynı yola ben de girdiğim için okudum ve yararlandım.Şu anda Gemi adamı Cüzdanı safhasındayım.

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: