Başlangıç » Gemide Çalışmak » Staj Sonrası İşlemler

Staj Sonrası İşlemler

İdare tarafından online ortamda (bilgisayarda) yapılan sınavdır.

Başvuru

Okula staj defterimi teslim edip, staj kabul yazımı aldıktan sonra liman başkanlığına gittim. Önce görevliye sınava başvuracağınızı söylüyorsunuz, sisteme bilgilerinizi girip, size bankaya yönlendiriyor. Bankada kimlik numranızı söylüyorsunuz kaç para ödeyeceğinizi söylüyor (12,15 TL -2011 yılı). Ardından liman başkanlığına tekrar gidip

 1. Yarım kapaklı bir dosya ve A4 boyutlu sarı zarf,
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 3. Diploma fotokopisi,
 4. Liman cüzdanının fotoğraflı sayfasının fotokopisi,
 5. Sağlık raporunun fotokopisi,
 6. Staj kabul yazısı,
 7. Gemi hizmet belgesi,
 8. 2 adet fotoğraf,
 9. Banka dekontunu,
 10. Size verilen formu doldurup

teslim ediyorsunuz. Fotokopileri oraya gidince (İstanbul-Fındıklı) ücretsiz çektirebilirsiniz. Eğer kendiniz evvelden çektirdiyseniz orijinaller de yanınızda olsun göstermeniz gerekiyor.

OnLine İşlemler

Yukarıdaki belgeleri teslim ettikten sonra verdiğiniz e-posta adresine gelen şifre ile sisteme giriş yapıp sınav için randevu alıyorsunuz. Sınav salonu ve saati seçimi yapılan bu sistemde İstanbul’da yoğunluk olduğundan kolayınıza gelen başka bir şehir seçebilirsiniz.

Sınava gitmeden önce liman başkanlığından sınav giriş belgenizi alıp, Ziraat Bankası’na aldığınız kağıtta yazan hesaba 86 TL (2012 yılı) para yatırıyorsunuz. Ancak banka sizden 30 TL havale masrafı alıyor. Bu masrafı vermek istemiyorsanız internet bankacılığını deneyebilirsiniz veya PTT aracılığı ile daha düşük (7,50 TL) masraf ödeyebilirsiniz.

Sınav Konuları

 1. Ana Makine Operasyon ve Bakımı (Geçme Notu: 70)
 2. Gemi Yardımcı Makineleri Operasyon ve Bakımı (Geçme Notu: 70)
 3. Deniz Hukuku ve Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri (Geçme Notu: 60)
 4. İngilizce (Geçme Notu: 70)

Sınav Hazırlıkları İçin Tavsiye

Bilgilerinizi sınavdan önce kontrol etmek isterseniz www.gemiadamlarisinavi.com adresine göz atmanızı öneririm. Burada sınavda çıkabilecek soruların benzerlerini bulabilirsiniz. İnternette ve denizcilikle ilgili kitap satan yerlerde daha önceki yıllarda çıkmış soruların toplandığı kitapları bulabilirsiniz.

Sınavda Başarısız Olma Durumu

Eğer sınavda yeterli puanı alamaz iseniz başarısız sayılıyor ve o dersin sınavına tekrar giriyorsunuz. Bunun için önce sınav harcı yatırıp, tekrar gireceğiniz sınavlar için dilekçe yazıyorsunuz. Dilekçenizi dekontla beraber sınav merkezine faks ile yollayabilirsiniz. Sistemde yeni sınav hakkınız açıldıktan sonra, hangi ders için randevu alacaksanız kaldığınız tarihten sonraki 30uncu günden itibaren yeni bir randevu alabiliyorsunuz.
Dekontunuzu son sınava kadar saklayınız, son oturumdan sonra dekontunuzu sınav merkezine teslim ediyorsunuz.

Sınavda Başarılı Olduktan Sonra Yapılacaklar

Bağlı bulunduğunuz liman başkanlığına sınav başarı belgeniz ulaştıktan sonra giderek, müracaatınızı yapıyorsunuz. Yine sizden fotoğraf, kimlik fotokopisi gibi standart belgeleri ve (varsa) sonradan aldığınız STCW sertifikalarını isterler. Tabi bu işlemler için de bankaya para yatırılıyor. Yatıracağınız miktarı http://odeme.denizcilik.gov.tr/login.aspx?ReturnUrl=%2fdefault.aspx adresinden öğrenebilirsiniz.

Benim başvuru sürecim çok sıkıntılı oldu. İstanbul Liman Başkanlığı (2012 yılında)  çok kötü bir performans sergiledi. Ben dahil bir çok işi olan vatandaş haftalarca bekletildi. Yukarıda bahsettiğim işlemlerimi yapıp, belgeleri hazırlayıp 07.11.2012’de başvurumu yaptım. Bir ay sonra hazır olur dediler. Ben bir ay değil kırk gün sonra gittim evrak hazır değildi. Sordum işlem yapılamamış, Ankara’dan öğrenin dediler. Ankara’yı defalarca aradım bir türlü ulaşamadım. Uzun uğraşlar sonucunda bir yetkiliye ulaştığımda iki belgenin eksik olduğunu söyledi, halbuki değildi, İstanbul’daki beceriksizler yollamamıştı. Yine uzun uğraşlardan sonra o iki belgeyi de Ankara’ya faks ile yolladılar. 28.12.2012’de tekrar gittim liman cüzdanımı almak için hala yok dediler, baktılar orada bir rafta duruyor. Bir saate hazırlarız dediler ancak alabildim.

Son sınavımı 20.09.2012’de geçip ehliyetimi 28.12.2012’de alabilidim. Normalde bu işler her belge hazırsa 1 günde yapılabiliniyor. Eğer bu işlere başlayacaksanız İzmir Liman Başkanlığı’ndan başlatın işinizi adamların maşallahı var.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: